Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Luxus ruku v ruce s udržitelností: Proč jsou laboratorní diamanty na vzestupu a milované i celebritami?

Tradiční těžené diamanty jsou už po dlouhá léta symbolem luxusu, elegance a v neposlední řadě i společenského statusu. Jejich vzácnost, jedinečné estetické vlastnosti a také náročnost jejich získávání se totiž přirozeně promítají nejen do jejich ceny, ale potažmo i do výjimečnosti šperků, které zdobí. S těženými diamanty jsou ovšem spojeny i negativní aspekty jako drancování přírody či konflikty. Česká značka TIAMI přináší syntetické diamanty, které mají vlastnosti totožné s těmi přírodními a představují navíc ekologickou i etickou alternativu!

Doba se mění a s obrovským technologickým pokrokem za posledních zhruba sto let se vědci stále častěji zabývají vývojem alternativ některých materiálů, jež jsou například levnější nebo udržitelnější než původní suroviny. Obě tyto vlastnosti splňují i tzv. laboratorní diamanty, které milujeme u nás v TIAMI. Právě lab-growny totiž pomalu ale jistě způsobují převrat ve světě luxusních šperků a dokazují, že krása a elegance v sobě nemusí nést otisky devastace životního prostředí či lidských životů. A právě to je pro výrobu šperků TIAMI klíčové. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kimaï (@kimai.co)

Lab-grown diamanty překvapivě nejsou technologickým výdobytkem posledních několika let. Jejich historie sahá až do roku 1954, kdy se v laboratořích začaly rodit první drahé kameny vypěstované člověkem. Od té doby se vědecké poznatky o diamantech znásobily a stejně tak přibylo mnoho moderních technologií. Dnes je tak možné v laboratoři vyrobit syntetický diamant, jehož optické i chemické vlastnosti jsou totožné s tím, který hluboko v sobě stvořila Země.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Anabela Chan ???????? (@anabelachan)

Podobnost dosahuje do té míry, že syntetické diamanty od těch těžených dokáže rozpoznat pouze velice zkušený odborník. Jejich překrásná brilance je totiž doopravdy k nerozeznání. V laboratořích vznikají diamanty nejčastěji z tzv. uhlíkového diamantového semínka za řízeného působení vysokého tlaku a teploty – tedy za obdobných podmínek jako v přírodě. Tímto způsobem v laboratoři rostou diamanty čiré. Pro vypěstování barevných je třeba dodat různé příměsi. Například díky dusíku vznikají diamanty hnědé, žluté či oranžové. Přimícháním boru se pak vytváří kameny modré, růžové jsou zase dílem ještě vyššího tlaku a zelené jsou výsledkem působení radioaktivního gama záření.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kimaï (@kimai.co)

Takto v laboratoři vypěstované diamanty mají mnoho výhod. První je jejich udržitelnost – na rozdíl o těch těžených, při jejichž získávání dochází k devastování přírody, proces výroby diamantů v laboratoři životní prostředí nijak nezatěžuje. Stejně tak nedochází k vykořisťování a porušování lidských práv pracovníků v diamantových dolech. Lab-grown diamanty jsou proto nejen udržitelné, ale i etické. V neposlední řadě jde i o jejich výslednou cenu, která je o zhruba 30 % nižší než u diamantů těžených. Příznivé ceny našich zlatých šperků jsou toho důkazem, a tak jsou laboratorní diamanty mnohem dostupnější variantou luxusu a elegance. Není proto divu, že popularita lab-grown diamantů v posledních letech závratně stoupá a pyšně se jimi zdobí i světoznámé celebrity. Hvězdy jako zpěvačky Rihanna a Lady Gaga, herečky Emma Watson či Penélope Cruz, a dokonce i manželka prince Harryho Meghan Markle. Všechny tyto veleúspěšné a obdivované ženy dávají přednost šperkům s laboratorně pěstovanými diamanty. Jejich velkým zastáncem je i herec Leonardo DiCaprio, pro něhož je udržitelnost a záchrana planety obrovským tématem. Je velice inspirativní sledovat, že i celebrity, které cena diamantových šperků trápit nemusí, upřednostňují udržitelnější a etičtější alternativu.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Lark & Berry Fine Jewellery (@larkandberry)

Skutečnost, že se syntetické diamanty zatím těší největší oblibě hlavně v USA, by chtěla změnit zakladatelka TIAMI Gabriela Dědičová. Její rozhodnutí začít v Česku podnikat s lab-growny bylo založeno na silných morálních hodnotách a vizi o šperkařské značce propojující precizní ruční práci, unikátní design a to nejkvalitnější zlato s udržitelnými laboratorními diamanty.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Bindi Irwin (@bindisueirwin)

Od roku 2020 tak TIAMI přináší na český trh široký výběr prstenů, náušnic, náramků i přívěsků zdobených v laboratoři pěstovanými drahokamy, jejichž jedinečná krása oslní každého. Teď když už víte, že si můžete dopřát diamantové šperky šetrné k přírodě, není čas na váš první diamant?

tlacitko