Luxus ruku v ruce s udržitelností: Proč jsou laboratorní diamanty na vzestupu a milované i celebritami?

Tradiční těžené diamanty jsou už po dlouhá léta symbolem luxusu, elegance a v neposlední řadě i společenského statutu. Jejich vzácnost, naprosto jedinečná estetika a také náročnost jejich získávání se totiž přirozeně promítají nejen do ceny samotných drahokamů ale potažmo i do šperků, které zdobí. Diamanty tak vždy byly výsadou těch nejbohatších a také skvělým investičním artiklem, jehož hodnota -  například narozdíl od drahých kovů - časem neklesá.

Doba se ale mění a s obrovským technologickým pokrokem, který zažíváme v rámci posledních zhruba sto let, se vědci čím dál tím častěji zabývají vývojem materiálových alternativ, jež jsou například levnější nebo udržitelnější než originál. Obě tyto vlastnosti přitom splňují i tzv. laboratorní diamanty, které milujeme u nás v TIAMI. Právě lab-growny totiž pomalu ale jistě způsobují převrat ve světě luxusních šperků a dokazují, že krása a elegance v sobě nemusí nést otisky devastace životního prostředí či lidských životů, což je pro výrobu našich šperků klíčové. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kimaï (@kimai.co)

Lab-grown diamanty však překvapivě nejsou technologickým výdobytkem jen posledních několika let. Jejich historie sahá až do roku 1954, kdy se v laboratořích začaly rodit první diamanty vypěstované člověkem. Od té doby se vědecké poznatky o diamantech znásobily a stejně tak přibylo mnoho moderních zařízení, díky nimž je dnes možné v prostorách laboratoře stvořit diamant, jehož optické i chemické vlastnosti jsou totožné s tím, který hluboko v sobě stvořila Země.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Anabela Chan ???????? (@anabelachan)

Je to skutečně tak - současné lab-grown diamanty od těch těžených dokáže rozpoznat pouze velice zkušený odborník. Jejich překrásná brilance je totiž doopravdy k nerozeznání. V laboratořích vznikají diamanty nejčastěji z tzv. uhlíkového diamantového semínka za řízeného působení vysokého tlaku a teploty, podobně, jako v přírodě. Tímto způsobem v laboratoři rostou diamanty čiré. Pokud jde o ty barevné, ani ty nejsou pro laboratorní výrobu ničím nemožným. Přimícháním dusíku vznikají diamanty hnědé, žluté či oranžové, díky boru ty modré. Růžové jsou zase dílem působení ještě vyššího tlaku, zelené zase tvoří radioaktivní gama záření.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kimaï (@kimai.co)

Takto v laboratoři vypěstované diamanty mají mnoho výhod. První je jejich udržitelnost - narozdíl o těch těžených, při jejichž získávání dochází k devastování okolní krajiny, proces výroby diamantů v laboratoři přírodu nijak nezatěžuje. Stejně tak nedochází k vykořisťování a nelidským životním podmínkám diamantových těžařů. Lab-grown diamanty jsou proto nejen udržitelné, ale i etické. V neposlední řadě jde i o jejich výslednou cenu, která je o zhruba 30% nižší než u diamantů těžených a výsledné ceny našich zlatých šperků jsou toho důkazem. Laboratorní diamanty jsou tak mnohem dostupnější variantou luxusu a elegance, jež s sebou tento drahokam přináší.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Lark & Berry Fine Jewellery (@larkandberry)

Není proto kupodivu, že v posledních letech lab-grown diamanty závratně stoupají na popularitě a pyšně se jimi zdobí i celebrity toho největšího kalibru. Hvězdy jako zpěvačky Rihanna a Lady Gaga, herečky Emma Watson či Penelope Cruz a dokonce i manželka prince Harryho Meghan Markle, všechny tyto veleúspěšné a obdivované ženy dávají přednost šperky s laboratorně pěstovanými diamanty. Jejich velikým zastáncem je i herec Leonardo DiCaprio, pro nějž je udržitelnost a záchrana planety obrovským tématem. Je velice inspirativní sledovat, že i celebrity, které cena diamantových šperků trápit nemusí, dávají přednost jejich udržitelnější a etičtější variantě.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Bindi Irwin (@bindisueirwin)

I přesto se ale laboratorní diamanty zatím těší největší oblibě hlavně v USA, což chtěla - mimo jiné - změnit zakladatelka TIAMI Gabriela Dědičová. Její rozhodnutí začít v Čechách podnikat s lab-growny bylo založeno na silných morálních hodnotách a vizi o šperkařské značce, která v sobě propojuje precizní ruční práci, unikátní design a to nejkvalitnější zlato v kombinaci s udržitelnými laboratorními diamanty. Od roku 2020 tak TIAMI přinášína český trh široký výběr prstenů, náušnic, náramků i přívěsků zdobených v laboratoři pěstovanými drahokamy, jejichž jedinečná krása oslní každého.