Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Udržitelné dárky: 5 tipů na originální ekologické dary

Klid a mír nebo odpad a znečištění? Zatímco my si o Vánocích užíváme příjemné okamžiky, příroda příliš nejásá. Pojďme letos udělat změnu a nakupme svým blízkým nebo firemním partnerům udržitelné dárky, které mají smysl. Přinášíme vám 5 + 1 tipů na ekologické dárky na poslední chvíli.

Proč kupovat udržitelné dárky?

Vánoce jsou sice radostným obdobím hřejivých tradic, mají však i svou stinnou stránku. Zatímco my se na vánoční svátky těšíme, příroda jimi spíše trpí. Bezhlavé nákupy, tuny odpadu a vysoká spotřeba energií – to jsou hlavní důvody, proč stále více lidí volá po udržitelnějších Vánocích. Zasloužit se o ně můžeme i my, třeba tím, že letos nakoupíme udržitelné dárky.

Proč nakupovat udržitelné dárky

  • ochrana životního prostředí – ekologické dárky jsou vyrobené s ohledem na životní prostředí
  • etická výroba – udržitelné firmy dbají na etiku práce a spravedlivé pracovní podmínky
  • podpora eko firem – koupí ekologického dárku podpoříte prodejce, kteří to s udržitelností myslí vážně
  • originalita – díky netradičním dárkům se spolehlivě odlišíte
  • kvalita – vaše dárky dlouho vydrží

Vybírejte dárky k Vánocům s rozmyslem. Pro inspiraci vám přinášíme několik tipů na udržitelné dárky na poslední chvíli. 

Tipy na udržitelné dárky na poslední chvíli

1. Šperk s diamantem

Darujte dárek, který má smysl. Lab-grown diamanty jsou udržitelnou alternativou těžených diamantů, které se získávají neekologickou hlubinnou těžbou. Udržitelný diamant vzniká v laboratoři, jeho brilance a třpyt se však nijak neliší. Zlatý šperk s diamantem nikdy nepřestane zářit, a stane se tak věrným společníkem po celý život

tip 1 - kopie

Vybírejte z Tiami diamantových prstenů, náušnic, přívěsků nebo náramků v různých kolekcích. V nabídce jsou šperky pro ženy i muže, a tak svůj první diamant může pod stromečkem najít váš partner, partnerka, rodič nebo kdokoliv další, komu chcete dát najevo, jak moc si ho vážíte. Dárek vám zabalíme do recyklovatelné krabičky s osobním vzkazem, aby mu to na Štědrý den slušelo skoro stejně tak jako budoucímu nositeli. 

Blog_Tiami_narozeniny

2. Udržitelná móda 

S módním průmyslem se pojí celá řada problémů od neetických podmínek výroby až po obří znečištění životního prostředí. Nepodporujte nekvalitní fast fashion (rychlou módu) a raději se poohlédněte po udržitelných kouscích, které obdarovanému vydrží v šatníku mnohem déle než jednu sezónu. 

Jaké udržitelné módní kousky darovat? Mrkněte třeba na e-shop NILA, kde najdete modely od 120 návrhářů z celého světa. Originální dárky objevíte také na stránkách Czechdesign, kde máte šanci podpořit české prodejce. Mezi další oblíbené české značky se slow fashion patří třeba Freshlabels, PBG store nebo Greenbutik

zdroj: nila.cz

3. Přírodní kosmetika

Když sháníme dárek na poslední chvíli, často sáhneme po dárkové krabičce s kosmetikou. Mnoho úsilí nás to nestojí, ale obdarovanému moc radost neuděláme. Vyměňte proto klasické balíčky ze supermarketů raději za kvalitní přírodní kosmetiku, která neobsahuje agresivní složky, a je tak šetrná ke každé pokožce.

Široký výběr biodynamické přírodní kosmetiky najdete třeba na e-shopu dieNikolai, která se může pochlubit certifikací Demeter. Ta garantuje nejkvalitnější biodynamické standardy a  ohled na životní prostředí. Za zmínku stojí další oblíbená česká značka přírodní kosmetiky Nobilis Tilia, jejíž výrobky vždy okouzlí svou nádhernou vůní a estetickým balením.

zdroj: die Nikolai

4. Pomoc potřebným

Není nad dárek, který zahřeje u srdce. Pokud máte ve svém okolí dobré duše, které rády pomáhají, dejte jim pod stromeček certifikát o věnování dárku potřebným. Již několik let běží projekt Skutečný dárek od Člověka v Tísni, díky kterému můžete jednoduše přispět na první knížku či obživu pro lidi v nouzi. Pod stromeček pak vložíte dárkový certifikát, díky kterému obdarovaný přesně ví, kde jeho dárek pomáhá.

Podobně funguje nabídka dárků na Donio.cz, kde vyberete dárek pro ty, kteří si ho nemohou dovolit. Trochu jiný koncept pak nabízí e-shop Pomáhej dárkem, kde koupí nabízených produktů přispějete na humanitární pomoc ve válečných zónách.

zdroj: Donio.cz

5. Udržitelné drobnosti do domácnosti

Pomozte vašim blízkým k udržitelné domácnosti. Sáčky nebo ubrousky na svačinu, přírodní svíčky, skleněné lahve, plátěnky nebo síťovky – možností je celá řada. Výběr krásných designérských kousků najdete na e-shopu Nakup na Dobro, kde seženete mimo jiné netradiční firemní dárky. Skvělou volbou jsou rovněž různé dobroty, čaje, čokolády nebo káva, které se vyrábějí za spravedlivých pracovních podmínek a s ohledem na zdraví naší přírody.

Ekologické balení dárků

Balení dárků je zodpovědné za enormní množství odpadu. Vyměňte letos klasické balicí papíry a lýka za udržitelný papír, který koupíte třeba v ekologickém papírnictví Be Nice. Na e-shopu najdete vánoční balicí papíry, taštičky, samolepky, visačky nebo přáníčka s ilustracemi od českých umělkyň. V obchodě navíc nakoupíte také milé dárky, jako jsou stylové diáře nebo kalendáře. 

zdroj: Be Nice

Udržitelné dárky mají smysl

Všechny výše uvedené tipy mají jedno společné – jsou smysluplné. Jde o dárky, které vznikají s ohledem na zdraví naší planety a zvládnou dělat radost dlouhá léta. Musíme si připomenout, že každou koupí zároveň podporujeme prodejce. Proč tedy letos o Vánocích nepodpořit české výrobce s velkým srdcem, kterým příroda není lhostejná? 

Chcete udělat radost dárkem na celý život? Vyberte si u nás na e-shopu diamantový šperk. Kontaktujte nás a my vám s výběrem rádi poradíme v našem ateliéru v centru Prahy.

Prohlédnout šperky