Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

4C hodnocení diamantů

Laboratorně pěstované diamanty získávají stále větší popularitu a čím dál tím víc mění zastaralý řád trhu s luxusními šperky. Oblíbili si je hlavně mladí lidé, u kterých je na prvním místě udržitelnost. Čili jinak řečeno, schopnost uspokojit svou potřebu bez ovlivnění světa budoucích generací.

Nositelé šperků s lab-grown diamanty mohou vlastnit vzácný drahý kámen bez špatného svědomí, že diamant v jejich prstenu pochází z konfliktní zóny v Africe a jejich těžbou se financuje nákup zbraní.

Mimochodem věděli jste, že přírodní diamanty změní v zemi původu průměrně 12 majitelů, než se vyvezou a jsou použity na výrobu šperků?

Lesk nádherných pěstovaných diamantů zlákal mnoho známých osobností. Mezi nimi je i hollywoodský herec Leonardo DiCaprio, který se stal jedním z investorů projektu na pěstování lab-grown diamantů - více zde.

Časopis Vogue před časem prohlásil, že lab-grown diamanty budou nově definovat luxus, protože nezatěžují životní prostředí na rozdíl od přírodních diamantů. (Pro získání 1 ct přírodního diamantu je nutné vytěžit až 250 tun zeminy).

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle je výraznou představitelkou žen, která dává přednost udržitelné módě. Před časem představila krásné sportovní náušnice s lab-grown diamanty, které vyrobila londýnská značka Kimai.

Na svých webových stránkách následně napsala: „Kimai diamonds are much kinder to the planet. Because mining diamonds displaces land, wastes water and pollutes the air. Not to mention puts a strain on local communities. So, by doings things differently, we want to help make a world that’s more sustainable, ethical and fair. We chose style and we chose luxury.”
Volným překladem, můžeme říct: „diamanty od značky Kimai (myšleno lab-grown diamanty) jsou k planetě laskavější, protože jejich těžba nevytlačuje půdu, neplýtvá se vodou a neznečisťuje se ovzduší. Chceme pomoci vytvořit udržitelný, etičtější a spravedlivější svět. Vybrali jsme si styl a vybrali jsme si luxus.“ - více zde.

Podle GIA (Gemological Institute of America), která za posledních 30 let provedla rozsáhlé analýzy laboratorních diamantů, jsou přírodní a laboratorně pěstované diamanty zcela identické. Na rozdíl od kubické zirkonie, která má naprosto jiné chemické složení, laboratorní diamant lze rozeznat pouze pomocí pokročilých vědeckých nástrojů.

Nejen složení přírodních a laboratorně pěstovaných diamantů je identické. Stejné je také hodnocení obou drahokamů. V diamantovém a šperkařském průmyslu se využívá tzv. 4C hodnocení, které významným způsobem rozhoduje o ceně jednotlivých diamantů.

Co znamená 4C hodnocení?

Cut – brus
Carat – váha
Color – barva
Clarity – čistota

Cut – brus

Brus je při oceňování diamantu jednou z nejkomplikovanějších kategorií. Samotný surový diamant totiž nijak přitažlivý není a jeho podmanivá krása vynikne až na základě vyhodnocení proporcí a vybroušení. To následně ovlivní brilanci, oheň a jiskru diamantu. Zatímco parametry váha, barva a čistota působí hlavně na cenu kamene, vzhled diamantu je hodnocen kvalitou brusu, jeho celkovými rozměry a schopností odrážet světlo.

Brus určují 2 věci:

1. Tvar

Nejčastějším a nejpopulárnějším tvarem diamantu je kulatý briliantový brus. Mezi další populární tvary (viz. níže) patří např. ovál, srdíčko, polštářek. Diamant však může být vybroušen do jakéhokoli tvaru, záleží jen na šikovnosti a praxi brusiče.4c-hodnoceni_tvar

2. Vybroušení

Standardní briliantový brus má 57 vybroušených plošek (facet), skládá se z korunky (32 facet), tabulky (velká faceta uprostřed), rundisty a pavilionu (dolní části briliantu zakončené špičkou – 24 facet).4c-hodnoceni_brus

Vybroušení a proporce kamene ovlivňují průchod světla a jeho odraz zpět. Pouze pokud je diamant ideálně vybroušen, docílí se optimálního odrazu světla v celém spektru barev a intenzitě - viz obrázek. Laicky diamant “září” a hraje všemi barvami.4c-hodnoceni_brus-svetlo

Carat – váha diamantu

Color – barva diamantu

Barva diamantu se označuje písmeny D až Z. Přičemž D znamená nejlepší. Hodnocení barvy je založeno na pozorování zvyšující se žluté sytosti. Pro určení správné barvy se využívá metoda porovnání. Při té se hodnotí volné kameny se vzorovými při standardním osvětlení pod speciální diamantovou lampou.4c-hodnoceni_barva

Clarity – čistota diamantu

Určuje množství nečistot tzv. inkluzí mechanických poruch (jsou to např. tečky, zákaly, pukliny, praskliny, strukturální jevy, pérka, zákaly a dolíky) v diamantu.
Diamanty bez vnitřních nečistot jsou považovány za nejvzácnější a zároveň jsou nejdražší. Čistota diamantu se hodnotí při referenčním desetinásobném zvětšení pod lupou.4c-hodnoceni_cistota

Stupnice čistoty diamantu:

 • FL – FLAWLESS
  Diamant neobsahuje žádné nečistoty patrné při desetinásobném zvětšení, nemá ani vnější vady kvality brusu. Tento brus je velmi vzácný.
 • IF – INTERNALLY FLAWLESS / LC - Loupe Clean (čistý pod lupou)
  Diamant neobsahuje žádné nečistoty patrné při desetinásobném zvětšení.
 • VVS – VERY VERY SMALL INCLUSIONS
  Diamanty obsahující velmi, velmi malé inkluze, velmi obtížně viditelné desetinásobným zvětšením. Tato kategorie je dále rozdělena na dvě podkategorie – VVS1 a VVS2. Přičemž VVS1 znamená lepší čistotu.
 • VS – VERY SMALL INCLUSIONS
  V diamantu jsou velmi malé inkluze, obtížně registrovatelné při desetinásobném zvětšení. Tato kategorie je dále rozdělena na dvě podkategorie - VS1 a VS2. Přičemž VS1 znamená lepší čistotu.
 • SI – SMALL INCLUSIONS
  Diamant s malými inkluzemi, které jsou objevitelné při použití desetinásobné zvětšující lupy. Nejsou zpravidla viditelné pouhým okem. Tato kategorie je dále rozdělena na tři podkategorie – SI1, SI2 a SI3. Přičemž SI1 znamená lepší čistotu.
 • P – Pigue / I – IMPERFECT nebo INCLUDED
  Inkluze v diamantu mohou být viditelné pouhým okem. Tato kategorie je dále rozdělena na tři podkategorie – P1, P2, P3

Zdroj obrázků: International Gemological Institute, www.igi.org

tlacitko