Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Milan Nováček - hlavní designér společnosti TIAMI

Milan Nováček je hlavním designérem společnosti TIAMI.

  Milan IG

Šperkařství se věnuje od roku 1990, kdy ukončil Střední odbornou školu uměleckých řemesel. 
I když se nikdo z rodiny tomuto krásnému řemeslu nevěnoval, jeho práce s drahými kovy a drahokamy zcela okouzlila. Láska na celý život se však rodila postupně. Po ukončení studia pracoval pro zlatnickou společnost, u které měl na starosti opracování odlitků. Podle jeho slov, to byla jedna z „nejméně zábavných prací“, která ho absolutně nenaplňovala. Chtěl tvořit! Doba tomu přála. Tak se rozhodl pracovat jako zlatník sám na sebe.

Začal připravovat své šperky, vystavovat v galeriích a poté prodávat. Věhlas o jeho zručnosti se začal rychle šířit, a tak o dobré zákazníky neměl nouzi.  
Když se ho zeptáte, co ho na tomto oboru stále baví, s úsměvem jemu vlastním odpoví: „Baví mě dělat věci jinak. Miluji výzvy. Čím náročnější zákazník, tím větší odhodlání se s jeho požadavkem pořádně poprat.“ 

Umění tohoto šperkaře obdivují jak ženy, tak muži, kteří vnímají vlastní šperk jako kus své osobnosti. Často za ním přijdou se svou představou šperku, který někde viděli a chtějí to samé. Po krátkém rozhovoru odcházejí s vlastním originálním návrhem, který vystihuje jejich osobnost. 

20200226_172621 thumbnail 20_vyroba5

A jak vzniká takový osobní šperk?  

„Abych připravil šperk, který bude zákazníkovi šitý na míru a bude odpovídat jeho charakteru i potřebám, potřebuji ho poznat. Chvilku si spolu povídáme o něm, o jeho zálibách, co má rád, co preferuje, na co šperk potřebuje a pak začnu tvořit. Být úspěšný v našem řemesle znamená porozumět představě zákazníka, mít skvělou ideu a samozřejmě perfektní zpracování.“ 
Milanovým snem bylo vždy tvořit zajímavé šperky, které upoutají svým designem a poodkryjí jeho uměleckou duši. Od roku 2014 se pravidelně účastní přehlídky Prague Design Week. Za svou tvorbu byl několikrát oceněn.  

1998, 1999, 2000 Mladý šperk (1.–3. místo) 
2012 Šperk roku – Millenium Fish  
2018 Nejlepší produkt – Prague Design Week 
 
Všech úspěchů si Milan velmi váží. Největší radost mu však dělají ocenění, která uděluje odborná porota. Ta umí ohodnotit kreativní nápad i zpracování. Dokáže ocenit i neprodejné, ale krásné umělecké šperky.  

Tak jako v každém oboru i ve šperkařství se trendy mění. Milan je sice bedlivě sleduje, ale rozhodně jim nepodléhá. Jak sám říká: „Důležité je vyjít ven s originální kolekcí. Něco, co nikdo nemá. Není potřeba se vždy řídit trendy, které pak mnozí jen napodobují. Základem úspěchu je dobrý nápad. Lehce se to řekne, ale tak snadné to není :). Vždy, když dostanu zadání, zavřu oči a promítám si spoustu tvarů, které si různě skládám a dávám k sobě. Někdy je to jednoduché, jindy trochu složitější. Někdy nápady přicházejí s dobrým obědem, jindy zase v noci. Pak vstanu a začnu kreslit. Od oběda samozřejmě nevstávám, tam kreslím hned na ubrousek :). 

Podobně vznikala i nová kolekce PURE LINE s lab-grown diamanty, kterou uvedla naše společnost TIAMI. Celý koncept se tvořil zhruba měsíc a Gabriela, má nejmilejší ředitelka společnosti, byla jednoduše nadšená. Jak sama říká, moji práci obdivuje již 10 let. Byl jsem potěšen, když mě oslovila s navržením první kolekce z laboratorních diamantů.  
Diamanty mám opravdu rád, pro jejich tvrdost, díky které se s nimi dobře pracuje, protože nepraskají. Jsou praktické, nepoškrábou se, a i po sto letech vypadají jako nové. V neposlední řadě také oceňuji jejich nepřehlédnutelný třpyt. Stejně jako těžené kameny mají tyto vlastnosti i laboratorní diamanty. Úžasné je, že díky ceně (jsou přibližně o 30 % levnější) si je může dovolit více lidí.“ 

Práce tohoto šikovného zlatníka je nápaditá, neopakovatelná a často extravagantní. Každý šperk z jeho dílny má jeho jednoznačný rukopis.  
Ale jaký je samotný autor šperku? „Není to se mnou moc jednoduché. Tvořím permanentně.  Nedokážu zcela vypnout. Práce mě úplně pohltí. I když odpočívám, podvědomí stále pracuje. Nejraději tvořím v noci. Nikdo nevolá, a já si dělám co chci. Jsem sám sebou, sázím si kamínky do tří do rána a je mi skvěle.“ 
Každý umělec má svůj sen. Má ho i Milan. Chtěl by pro každého z nás vytvořit originální šperk, který vystihne samotnou podstatu naší duše.  

tlacitko