Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Udržitelné šperky

Víte, že společnost TIAMI nabízí udržitelné šperky?

Při hledání významu slova udržitelnost se dozvíte: „Udržitelnost je praktická schopnost uspokojit základní potřeby dneška bez ovlivnění života budoucích generací.“

Právě o udržitelnosti jsme si povídali i s naší Gabrielou. V našem novém blogovém článku se dozvíte, jak souvisí udržitelnost se šperky TIAMI.

 Udržitelné šperky TIAMI

1. Gabrielo, co jsou to udržitelné šperky? Co si pod tím máme představit?

Obecně lze říct, že udržitelné šperky jsou šperky, které mění tvář světa k lepšímu. Pro jejich výrobu se využívají zdroje, které nemění ekologický ráz krajiny, neznečisťují vodu ani ovzduší, nezneužívají lidskou pracovní sílu. V neposlední řadě pomáhají slabším příjmovým skupinám, protože část peněz z prodeje těchto šperků jde právě na tyto dobročinné účely.

Přesně k takovým šperkům patří šperky společnosti TIAMI. Naše designy využívají laboratorně vyráběné diamanty, které jsou šetrné k přírodě. Kvůli jejich těžbě se nemusel změnit ráz ani ekosystém krajiny. Při jejich výrobě se spotřebuje dvojnásobně nižší množství energie, sedminásobně nižší množství vody a také zanechávají mnohonásobně nižší uhlíkovou stopu (všechny tyto údaje pochází ze studie globální výzkumné a poradenské společnosti Frost & Sullivan, pozn. red.). Celá zpráva zde.

Lab-grown diamanty nejsou zatíženy žádnou historií krvavých diamantů a nikdy nebyly důvodem potlačování lidských práv. Majitelé šperků od společnosti TIAMI mohou vlastnit tento diamant bez špatného svědomí, že kámen v jejich prstenu pochází z konfliktní zóny v Africe a jejich těžbou se financoval nákup zbraní nebo drog.

Abychom plně splnili podmínky udržitelných šperků tak, jak je vnímá celý svět, podporujeme různé dobročinné charitativní akce. Posledně jsme podpořili Nadaci Via, která pomáhá slabším sociálním skupinám. Naším cílem je však dlouhodobě pomáhat tam, kde stát již pomáhat nemůže. V tuto chvíli připravujeme spolupráci s jednou z nadací, která se věnuje dětem z dětských domovů. Již brzy vám celý projekt představíme.

2. Jaký má dopad na životní prostředí výroba běžných šperků, a naopak jak jsou ty šetrné udržitelné?

Celosvětová poradenská a výzkumná společnost Frost & Sullivan provedla rozsáhlý průzkum vlivu těžených i laboratorních diamantů na životní prostředí. Své výsledky zveřejnila ve zprávě „Analýza dopadů na životní prostředí – výroba surových diamantů“.

Z analýzy vyplývá, že u těžených diamantů začíná poškození životního prostředí již ve fázi průzkumu. Následně pokračuje během samotné těžby, při které se používají těžké stroje, výbušniny, hydraulické lopaty, nákladní automobily atd. Laboratorní diamanty se však vyrábí za udržitelných podmínek pomocí certifikovaných procesů, které jsou šetrné k přírodě i lidem. 

Zdroj:  https://betterdiamondinitiative.org/lab-grown-diamonds-represent-long-term-environmental-solution-frost-sullivan/

3. Co si máme pohlídat, když si chceme pořídit udržitelný šperk?

Pokud to s udržitelností myslíme vážně, měli bychom při nákupu šperků vzít v úvahu několik věcí jako například:

1.  Kdo je šperkařská firma, od které šperk nakupuji?

2.  Jaký je její celkový koncept?

3.  Jaká je její firemní filozofie?

4.  S jakými kameny pracuje, kde je získává?

5.  Jaké drahé kovy využívá, kde je získává?

6.  S kým spolupracuje?

7.  Koho podporuje?

Firemní strategií společnosti TIAMI je ekologie. Pro naše šperky využíváme laboratorně pěstované diamanty, které jsou šetrnější k naší planetě. Používáme dárkové krabičky vyrobené z biologicky plně odbouratelného materiálu, které si tiskneme sami na 3D tiskárně.

Používáme certifikáty pravosti vyrobené z recyklovaného plastu. Plastové obaly z IGI certifikátů, které chodí přímo z laboratoře, sbíráme a vracíme zpátky. Naše přepravní obaly jsou vyrobeny z plně recyklovatelného materiálu, včetně papírové lepicí pásky.

tlacitko