Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Jak zjistit velikost prstenu? Zvládnete to doma i tajně!

Chcete si koupit vysněný prstýnek, chystáte se někoho blízkého překvapit dokonalým šperkem, nebo plánujete žádost o ruku? Pak se vám zajisté budou hodit naše tipy, jak zjistit velikost prstenu. Je to snadné a zvládnete to v pohodlí domova. Na závěr pro vás jako bonus máme tipy, jak to udělat tajně!

IMG_5104 - kopie

Jak se uvádí velikost prstenů?

Prsten je druh šperku, u kterého je velmi důležité znát správnou velikost. Ta se pozná tak, že prsten pohodlně navléknete, ale zároveň nehrozí, že jej ztratíte. U nás se můžete setkat následujícími hodnotami velikosti prstenu:

 • Vnitřní průměr prstenu (např. 18 mm) 
 • EU velikost prstenu např. 53, udává vnitřní obvod prstenu v délce 53 mm

Ořízlá obdelník

Ještě než se pustíme do konkrétních rad, jak zjistit správnou velikost prstenu, máme pro vás pár tipů na úvod:

 • Pokud chcete zjistit velikost prstenu pro sebe, uděláte nejlépe, když si prst necháte změřit přímo ve zlatnictví či šperkařském ateliéru.
 • Jestliže se chystáte změřit si prst sami, dělejte tak při pokojové teplotě, a to nejlépe několikrát denně (např. 5×). Velikost vašeho prstu se může totiž i v průběhu jediného dne měnit.
 • V případě, že si nejste jisti a rozhodujete se mezi dvěma velikostmi, vyberte si vždy tu menší. Důvod je jednoduchý: menší prsten je jednodušší zvětšit.
 • Máte-li tenké prsty a velké klouby, dbejte na to, abyste vybraný prsten mohli pohodlně přetáhnout přes kloub. Prsten vám bude sice sedět trošku volněji, ale rozhodně ho neztratíte. 

 

5 snadných způsobů, jak zjistit velikost prstenu

 • Využijte služeb odborníků

Úplně nejlepší cestou je využít služeb profesionálů ve zlatnictví či šperkařském ateliéru. Ti mají pro spolehlivé měření k dispozici speciální kovové měřící kroužky. Takový měřící kroužek je vždy nutné přetáhnout i přes kloub a v případě nejistoty volte vždy menší velikost.

Se změřením správné velikosti prstenu, který vám padne jako ulitý, vám moc rádi pomůžeme. Domluvte si s námi schůzku v našem ateliéru a během osobního setkání najdeme to nejlepší řešení.

 • Přeměřte prsten, který nosíte

Pokud máte v klenotnici prsten, který vám sedí, zamiřte s tímto klenotem do zlatnictví. Ke spolehlivému určení správné velikosti prstenu je možné jednoduše využít stávající šperk, který profesionálové ve zlatnictví či ateliéru snadno přeměří.

V případě, že se chystáte koupit dárek nebo zásnubní prsten, a chcete tedy velikost prstenu zjistit tajně, je ideální využít prsten, který obdarovaná osoba nosí. Zlatník jeho velikost zjistí nasazením na měřící trn.

 • Změřte vnitřní průměr prstenu

Velmi oblíbenou a nenáročnou metodou je měření velikosti prstenu pomocí pravítka. Je při tom nutné změřit vnitřní průměr prstenu v milimetrech.

Jednoduchou pomůcku, jak doma změřit velikost prstenu, najdete zde. Tuto šablonu si vytiskněte a poté správnou velikost zjistíte přiložením prstenu na vzor stejných rozměrů.

 • Zjistěte velikost prstenu pomocí provázku

Praktickou a rychlou metodou je použití provázku. Ta spočívá ve 4 jednoduchých krocích:

 • Vezměte si kus provázku o délce alespoň 20 cm, abys se vám s ním dobře manipulovalo.
 • Provázek obtočte kolem prstu a lehce jej utáhněte.
 • V místě, kde se obě strany provázku potkávají, vyznačte na obě části fixou bod.
 • Nakonec provázek natáhněte vedle pravítka a změřte vzdálenost mezi dvěma body označenými fixou – to je velikost vašeho prstenu.

Na závěr je nutné dodat, že tato metoda je sice velmi jednoduchá a rychlá, ovšem nemusí být na 100 % přesná.

 • Využijte náš měřící proužek zdarma 

Elegantní metodou, jak zjistit správnou velikost prstenu, je objednat si u nás bezplatný měřící proužek. Touto snadnou metodou během několika sekund jednoduše zjistíte velikost prstu i v pohodlí vašeho domova. Jedná se o nastavitelný plastový kroužek, který si navléknete na prst a utáhnete tak, aby vám pohodlně seděl. V okénku s lupou si následně přečtete velikost měřeného prstu, která odpovídá velikosti prstenu. S měřícím proužkem můžete také vyzkoušet, zda jej bez problému z prstu stáhnete. Myslete totiž také na to, že rozměry prstenu musíte přizpůsobit i velikosti vašich kloubů.

5 tipů ke správnému měření pomocí měřícího proužku:

 • Měření proveďte několikrát v průběhu dne.
 • Nezapomeňte utažený kroužek přetáhnout přes kloub. Někteří lidé mají sice tenké prsty, ale větší klouby, což je nutné při určování správné velikosti prstenu zohlednit.
 • I utažený kroužek by měl umožňovat pobyt doprava a doleva beze změny velikosti.
 • Pokud se rozhodujete mezi dvěma velikostmi, zvolte vždy tu menší.
 • V případě, že si velikostí nejste jisti, uděláte nejlépe, když náš kontaktujete.

 IMG_5606_28

Pokud máte o tento měřící proužek zájem, napište nám na e-mail eshop@tiami.cz. Tuto pomůcku vám zdarma dodáme do 7 pracovních dnů.

Jak zjistit velikost prstenu tajně?

Výběr designu a materiálů zásnubního prstenu není jediným úskalím. K tomu, aby osudová chvíle, kdy své vyvolené poprvé prsten navléknete, byla dokonalá, musíte mít šperk správné velikosti. Jenže jak tajně správnou velikost prstenu zjistit? Zkuste některý z následujících tipů:

 • Nejjednodušším způsobem, jak nenápadně vypátrat velikost prstenu jiné osoby, je vypůjčit si tajně některý z prstenů, které dotyčná nosí. S klenotem poté můžete navštívit šperkařství, kde vám nabídnou prsteny stejné velikosti. Ideálně si samozřejmě vypůjčte prsten, který daná žena nosí na prsteníčku.
 • Pokud se obáváte, že byste byli při „vypůjčení“ prstenu odhaleni, můžete prsten zkusit v nepozorované chvíli  obkreslit. Šperk vždy obkreslete zvenku i zevnitř a v několika variantách, abyste si byli jisti, že vám neujela ruka. Zkušený zlatník by měl umět podle nákresu zjistit správnou velikost prstenu.
 • Zajímavou metodou, jak obkreslit prsten, je jeho otlačení do klasického tvrdého mýdla. 
 • S dostatečným předstihem můžete použít malou lest a požádat vyvolenou ženu, zda by vám nepomohla s výběrem prstýnku jako daru pro jinou osobu. Pro větší důvěryhodnost předstírejte, že zamýšlíte prsten koupit někomu, kdo má podobnou velikost prstů. Společně pak vyberte „dárek“, který vám pomůže odhalit velikost, která padne na prst vaší budoucí snoubenky.
 • Domluvte se s kamarádkou vaší milované, aby jí pod nenápadnou záminkou navrhla vyzkoušení svého vlastního zásnubního prstenu. Tímto způsobem můžete prostřednictvím kamarádky získat nejen představu o vhodné velikosti prstenu, ale také informace o tom, jaký styl zásnubního prstenu by se dané ženě líbil.

 

Co když správnou velikost netrefíte?

Především v případech, kdy provádíte měření prstu doma, se chybička může vloudit. Pokud by se náhodou stalo, že si u TIAMI zakoupíte či objednáte prsten nesprávné velikosti, rádi jej pro vás dodatečně upravíme, protože spokojenost zákazníků je u nás na prvním místě. Prsten je však možné zvětšit či zmenšit maximálně o dvě velikosti. Hledáte ten pravý zásnubní prsten s diamantem? Nechte se inspirovat níže. 

img_5107_-_kopie_1

tlacitko