Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

6 tipů na svatební trendy, které vládnou současnosti

Pokud zrovna plánujete svatbu, zajisté vás zajímá, jaké jsou aktuální svatební trendy. Tím hlavním je bezesporu udržitelnost. Právě svatba může být nejen oslavou lásky dvou lidí, kteří spolu chtějí zůstat navždy, ale také zodpovědného přístupu k životnímu prostředí. V našem článku se dozvíte, jak na udržitelnou svatbu.

 

Láska k partnerovi i přírodě

Udržitelnost už dávno pronikla i do nejrůznějších typů společenských akcí včetně svateb. Hlavním trendem současnosti je tedy ekologická či udržitelná svatba. Šaty, šperky, líčení, hostina, místo obřadu, dekorace, květiny, pozvánky – to všechno jsou běžné součásti svatby, které mohou, ale také nemusí znamenat spoustu zbytečného odpadu. Pokud tedy svůj velký den začnete plánovat s přáním, aby ekologická stopa události byla co nejmenší, existuje spousta možností, jak toho dosáhnout. Které trendy na svatbu jdou ruku v ruce s udržitelností?

 1. Snubní prsteny jako udržitelný luxus

Již po staletí jsou vůbec nejoblíbenější variantou snubních prstenů klenoty zdobené diamanty. Kameny získávané ze Země hlubinnou těžbou ovšem rozhodně nejsou příkladem odpovědného přístupu k přírodě. Dnes je ale naštěstí možné pořídit diamantové snubní prsteny zcela bez obav z ekologických či etických rizik. Moderní technologie totiž umožňují vyrábět laboratorní diamanty, které jsou vzhledem i vlastnostmi k nerozeznání od těžených kamenů. U české šperkařské značky TIAMI najdete originální prsteny vyrobené s lab-grown diamanty. Dostanete je zabalené v krabičce vyrobené na 3D tiskárně z odbouratelných materiálů. Tento udržitelný luxus vás navíc vyjde zhruba o 30 % levněji než v případě diamantů vzniklých v hlubokých vrstvách planety Země.

20230629_145433 snubáky

 

 2. Hurá do přírody

O novomanželích toho spoustu prozradí už svatební místo. Pokud tedy milujete přírodu, rozhodně byste před okázalými zámky či katedrálou měli dát přednost místu obklopenému zelení. Velké oblibě se dnes těší například zrekonstruované statky, stodoly či vinařství. Úplně nejvíc harmonii s přírodou jsou pak svatby pod širým nebem. U těch je ovšem nutné správně zvolit termín a pak už jen doufat, že vám počasí bude přát. Na druhou stranu se velkokapacitní stany, které vám i vašim hostům poskytnou dostatek prostoru i komfortu, dají postavit doslova na „zelené louce“.

Zini_dekorace_stul_Kytkyodpotoka upravená

 3. Svatební šaty – v jednoduchosti je krása

Pryč jsou doby, kdy nevěsty volily především svatební šaty princeznovského střihu. Současnou svatební módu zosobňují především jednoduché střihy, šetrné materiály a krémové barvy. Oděv nevěsty dnes už zdaleka nemusí mít pouze podobu šatů – populární jsou i dvoudílné róby z topu a sukně, nebo kalhot, případně elegantní kostýmky. Výhoda dvoudílných setů či kostýmů spočívá i v tom, že si je na sebe můžete vzít i při mnoha dalších příležitostech a nezůstanou vám tedy navždy ležet ve skříni. Pokud se budete vdávat v decentním oděvu, doporučujeme jej doplnit výraznými šperky. O tom, jak vybírat svatební náušnice, se dočtete v našem dalším článku. Při volbě líčení a účesu dejte přednost vizážistce, která pracuje s bio kosmetikou na pleť i vlasy. Skvělé služby vám nabídne například pražský salon OliOla, kde pracují výhradně se nejkvalitnějšími přírodními kosmetickými přípravky, které jsou šetrné k vaší pleti, vlasům i planetě Zemi, jako je například značka Original & Mineral.

 4Hostina, na které si pochutná každý

S klasickým servírovaným menu s knedlíčkovou polévkou a svíčkovou byste minimálně u některých svých hostů dnes asi moc nezabodovali. Spousta snoubenců tak dnes preferuje hostinu ve formě bufetu. Zanáší se například jen společný předkrm, který si hosté ideálně mohou vybrat z několika variant, a poté už si každý dopřeje ze švédských stolů, co jen hrdlo ráčí. Výhodou tohoto konceptu je, že si každý dá to, co mu skutečně chutná. Předchází se tak situacím, kdy se zbytečně odnáší plné talíře svíčkové, kterou někteří nejedí. Svatební menu by mělo být ideálně sestavené z pokrmů připravených z místních a sezónních surovin a chybět by neměly alternativy pro vegetariány, vegany i hosty s potravinovými intolerancemi. 

foto Lubica Nazlerová 1 - kopie výška finál

 5. Pozvánky a dekorace

Spoustu odpadu můžete ušetřit vhodným výběrem svatebních oznámení a dekorací. Pokud se rozhodnete pro pozvánky a tiskoviny z recyklovaného papíru, rozhodně nebudete litovat. Udržitelné papírnictví Be Nice využívá nejen recyklovatelný, ale hlavně recyklovaný papír. Působí velmi přirozeně, a jestliže je dokonce ručně napíšete, hosté si je s velkou pravděpodobností schovají na památku. Vydat se můžete dokonce i zero-waste cestou, kdy pošlete pouze elektronické pozvánky, a nepoužijete tedy prakticky žádný materiál. Přírodě uděláte radost, i pokud se obejdete bez zbytečných jednorázových dekorací, jako jsou balonky, girlandy a lampiony. Trendem svatebních dekorací jsou dnes květiny a další přírodní prvky. O vaši květinovou výzdobu se výborně postará například květinářství Kytky od potoka, kde si na statku ve středočeských Velkých Přílepech sami pěstují desítky druhů květin v souladu s přírodou a bez chemie.

Be Nice

 

6. Smysluplné svatební dary

Velké plýtvání mohou způsobit také nevhodné svatební dary. Ne každý dokáže odhadnout, co zrovna do startu manželství potřebujete, případně můžete stejnou věc dostat od více hostů. Tomu můžete jednoduše zabránit tím, když předem poskytnete seznam věcí, které vám mohou věnovat. Ideální je forma online formuláře, kde se budou hosté k jednotlivým položkám zapisovat, a nebude tedy hrozit, že dostanete například 2 kávovary. Současní novomanželé dávají často přednost pouze peněžním darům do obálek či rovnou na účet. Myslíte to s tím, že nejste materialisté, skutečně vážně? Pak můžete hostům rovnou sdělit, že vám nejlépe nic dávat nemají – a největším darem pro vás bude, když na svatbu dorazí s dobrou náladou.

 


tlacítko