Barevné diamanty jako hříčka přírody

Barvené diamanty jsou velmi vzácné. Tvoří totiž pouze 0,1 % z celkového objemu celosvětové produkce těchto drahokamů.

Proč je jich ale na světě tak málo?  
 
Jak už možná víte, klasické bílé diamanty obsahují pouze čistý uhlík, z něhož za působení vysokého tlaku vznikne nádherný drahokam. To platí bez ohledu na to, zda se diamanty zrodily v přírodě či v laboratoři, jako ty naše, které používáme v TIAMI. Barevné diamanty v přírodě přitom nejčastěji vznikají tak, že se k uhlíku náhodou dostane i jiný chemický prvek. Jde tudíž o jakousi neřízenou chybu, díky které však na svět přicházejí naprosto unikátní a výjimečné diamanty.  
 
U tajemných modrých diamantů se k uhlíku připojí bor, u ohnivých žlutých, hnědých a oranžových diamantů je uhlík doplněn vodíkem. Už poněkud záhadnější je vznik diamantů zelených. Ty se s velkou pravděpodobností rodí tak, že se k velikému tlaku, který je na uhlík vyvíjen v přírodě přidá i elektromagnetické gamma záření. Vůbec největším hlavolamem jsou pro vědce diamanty růžové. V současné době se domnívají, že za jejich vznikem zřejmě stojí ještě o mnoho vyšší tlak, než jaký je potřeba ke vzniku diamantů bílých.  

WhatsApp Image 2021-11-23 at 13.23.08 
 
Udržitelné lab-grown diamanty jsou tudíž ve výhodě i co se barvy týká. V laboratoři se totiž nemusí čekat na výskyt přírodní anomálie díky níž se zrodí modrý, růžový nebo žlutý diamant. Naopak, vědci mohou k vodíku další chemický prvek, který za vznikem barvy stojí, přidat naprosto řízeně. Takto v laboratoři dobarvený diamant je navíc mnohonásobně levnější než barevný diamant vzniklý v přírodě. V certifikátu diamantu, který obsahuje například kvalitu brusu, pak najdete slovíčko „treated“ poukazující právě na to, že drahokam byl původně bílý a krásnou barvu mu vdechli až v laboratoři.  

WhatsApp Image 2021-11-23 at 13.23.08 (1)
 
U nás v TIAMI najdete šperky s lab-grown modrým nebo růžovým diamantem. Tím modrým se pyšní například prsten Blue Element z bílého zlata, růžovým zase model Princess. Diamanty v obou prstenech vlastní vzhledem ke své velikosti i IGI certifikát vydávaný Mezinárodním gemologickým institutem.  
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení