Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Jak pečovat o šperky v zimě?

Šperků si zpravidla velmi ceníme. Mají pro nás nejen materiální hodnotu, ale také citovou, kdy nám připomínají významné události nebo naše blízké. Proto bychom se o klenoty měli starat tak, aby nedošlo k jejich poškození. Pro zimní období je typických hned několik nepříznivých vlivů, které se mohou na klenotech negativně podepsat. Jak pečovat o šperky v zimě, aby si udržely svou původní krásu a lesk?

zima_pure line

Proč jsou šperky v zimě v ohrožení?

Zima je sice nádherné roční období, ale pro šperky přináší spoustu výzev. Právě v zimě dochází velmi často ke ztrátě náušnic, přívěsků, prstenů i dalších druhů klenotů. Ke ztrátě dochází mnohdy ve chvíli, kdy se oblékáme, nebo naopak odkládáme oděvy, které nás mají chránit před chladem.

Další výzvu představuje samotné zimní počasí. Vysoké mrazy a časté výkyvy teplot při přechodech zvenku dovnitř a naopak nesvědčí naší pokožce ani šperkům, které na ní nosíme. U klenotů ze stříbra může dojít k oxidaci, což se projevuje ztrátou lesku i původní barvy tohoto kovu – objevit se mohou matné mapy, nebo dokonce černání.

Oproti tomu šperky ze zlata můžete bez obav nosit v jakémkoliv počasí. Jedná se o materiál, u kterého se krása prolíná s mimořádnou kvalitou. K výjimečným vlastnostem zlata patří to, že je velmi odolné a chemicky stálé. Není tedy náchylné ke korozi, a dokonce odolává i kyselinám a solím. Žádné obavy nemusíte mít ani o diamanty, které jsou při běžném nošení prakticky nezničitelné. Pokud tedy hledáte nádherný šperky, který bude moci nosit za každého počasí i při jakýchkoliv aktivitách, vyberte si zlatý klenot zdobený diamantem. Právě mimořádná odolnost zlata a diamantů jsou důvodem, proč u české šperkařské značky TIAMI najdete klenoty výhradně z těchto materiálů.

Pokud rádi provozujete zimní sporty, jako je například lyžování, snowboarding nebo běžkování, je namístě zvážit, zda šperk na sportování raději nesundat. Snížíte tak riziko, že dojde ke ztrátě, poškrábání či jinému mechanickému poškození.

EABW2203_NABW2203

 Jak pečovat o šperky v zimě – 5 tipů

Aby si vaše oblíbené klenoty udržely svůj původní půvab za všech okolností, je vhodné o ně pečovat nejen v zimě, ale po celý rok. O tom, jak pečovat o diamantové šperky, si tedy můžete přečíst v našem dalším článku. Zima s sebou přináší jistá specifika, a tak se pojďme podívat na to, jak se o šperky starat v nejchladnějším ročním období. 

1. Při oblékání a svlékání buďte opatrní

V zimě na sobě nosíme více vrstev oděvů a právě při oblékání či svlékání oblečení či rukavic můžeme šperk snadno ztratit. Nejlépe tedy uděláte, když si šperky nasadíte až jako poslední při oblékání, případně si je jako první sundáte při svlékání.

 zima náramek infinity

2. Ujistěte, že jsou klenoty na svém místě

S častým oblékáním a svlékáním více vrstev oděvů souvisí i to, že byste měli pravidelně kontrolovat, zda jsou šperky na svém místě a zda jsou správně zapnuté (to platí především pro náušnice). 

3. Zvažte nošení šperků při sportu

Některé druhy kovů jako stříbro mohou kvůli kontaktu s potem začít oxidovat, a takové kousky je rozhodně lepší nechat během sportu ve šperkovnici. U zlatých klenotů se sice korodování bát nemusíte, ovšem vzhledem ke zvýšenému riziku ztráty si vždy raději rozmyslete, zda klenot raději neodložit.

zima_srdíčka_1

4. Nevystavujte šperky extrémům

Životnost šperků z některých materiálů mohou negativně ovlivnit nízké teploty, studený vítr, sníh a led. Takové klenoty je tedy ideální extrémnímu počasí vůbec nevystavovat. Pokud máte ovšem šperky ze zlata, nemusíte na rozmary počasí vůbec brát ohled, protože „král kovů“ skvěle snáší jak tropická vedra, tak silný mráz i vítr.

5. Pravidelnou kontrolou nic nezkazíte

K udržení krásy vašich šperků napomůže také to, když je budete pravidelně jemně čistit a kontrolovat. Pokud si všimnete například poškození či uvolnění drahokamu, raději zajděte do šperkařství, kde klenot dostane profesionální péči. Zákazníci české šperkařské značky TIAMI mají servis a čištění na 3 roky zdarma. Servis zahrnuje čištění šperku pomocí ultrazvuku a kontrolu usazení diamantů.

IMG_0340

Diamantové šperky můžete nosit od jara do zimy

Nejtvrdším nerostem na naší planetě jsou diamanty. To platí jak pro diamanty těžené z hlubin Země, tak pro ekologické laboratorní diamanty, kterými své originální šperky zdobí značka TIAMI. Diamanty jsou tak velmi odolné vůči mechanickému i chemickému poškození. Šperky vyrobené z diamantů a zlata si svou původní krásu udrží i po celé generace. 

 

zima péče o šperky_1

 

Pokud si tedy pořídíte zlatý šperk zdobený laboratorním diamantem, získáte ekologický a etický klenot s puncem nesmrtelnosti, jehož cena je navíc až o 30 % nižší než u šperků s těženými diamanty. Zajisté vás potěší i to, že díky mimořádné odolnosti můžete takový šperk nosit neustále včetně zimy.

 

tlacitko