Péče o diamantové šperky – jak na to?
Diamantové šperky jsou fenoménem již po dlouhá staletí a rozhodně nehrozí, že by někdy vyšly z módy. Dnes hraje u zákazníků po celém světě důležitou roli udržitelnost, a tak jsou žhavým trendem současnosti i budoucnosti klenoty zdobené laboratorními diamanty. Jak by měla vypadat péče o diamantové šperky, aby byl váš oblíbený klenot stále perfektní?
Řekněte ano udržitelnosti
Jen málokterý doplněk budí takovou pozornost a obdiv jako klenoty zdobené nejtvrdšími nerosty na světě – diamanty. Odpradávna jsou diamanty považovány za neotřesitelný symbol luxusu, bohatství a také vynikajícího vkusu. Je skvělé, že díky moderním technologiím můžeme dnes k výše zmíněným vlastnostem přidat ještě aspekt udržitelnosti. Lab-grown diamanty vytvořené sofistikovanými metodami v laboratoři jsou výbornou volbou pro všechny milovníky luxusních šperků, kterým zároveň záleží na životním prostředí. Na rozdíl od těžených diamantů u nich odpadají ekologická i morální rizika spojená s hlubinnou těžbou. Svými optickými, chemickými i fyzikálními vlastnostmi jsou ovšem těžené i laboratorní diamanty naprosto identické. Z toho důvodu má péče o šperky s diamantem obou typů stejné zásady.
Péče o diamantové šperky je velmi snadná
Vzhledem k tomu, že je diamant nejtvrdším známým nerostem na planetě Zemi, je velmi těžké jej poničit nebo poškrábat. Všechny klenoty Tiami jsou vyrobené z lab-grown diamantů a žlutého, bílého, nebo růžového zlata. Oproti jiným kovům, jako je stříbro, kobalt, nikl či chrom, se alergie na zlato objevuje opravdu výjimečně. Bát se nemusíte ani zčernání, které se vlivem působení oxidace, chemikálií a dalších vnějších faktorů objevuje u stříbrných předmětů.
Prsteny, náramky, náušnice i přívěsky od Tiami tak můžete zcela bez obav nosit při běžných aktivitách každý den. Výjimkou není ani sportování – ostatně úspěšná česká tenistka Barbora Strýcová nesundává svůj tenisový náramek a náušnice od Tiami ani na tréninky či zápasy. Pokud se ovšem chystáte například k extrémním sportům či jiným neobvyklým aktivitám, je samozřejmě na místě zvážit, zda šperk přeci jen raději nesundat.
V případě zlatých diamantových šperků se tedy mechanického poškození při běžném nošení nemusíte prakticky obávat. Jedinou komplikací je fakt, že diamanty přitahují mastnotu, která je součástí většiny kosmetických produktů jako krémy či laky na vlasy. Recept, jak diamant zbavit mastnoty, je ovšem naprosto jednoduchý: jednou za čas jej vyčistěte prostředkem, který obsahuje odmašťovací přísady. Pro mytí prstenu tak dokonce postačí, když umyjete nádobí ve dřezu. Prostředky na mytí nádobí totiž zpravidla obsahují ingredience, které zbavují mastnoty. Jiné typy šperků pak můžete vyčistit mechanicky, například hadříkem s odmašťovacím prostředkem. Jestliže patříte mezi ty, kdo nosí jedny náušnice anebo s nimi i spíte, pravidelně je zbavujte nečistot a kožního mazu, které se na nich při delším nošení zachytávají.
Nechte to na profesionálech
Především pokud své oblíbené diamantové klenoty nosíte na denní bázi, doporučujeme vám nechat je zhruba jednou za rok zkontrolovat a vyčistit přímo ve zlatnictví. V Tiami tento servis svým zákazníkům poskytujeme zdarma. Stačí, když si s námi předem domluvíte schůzku v našem pražském ateliéru a ostatní už nechte na nás. Pomocí šperkařské lupy a dalších profesionálních přístrojů zkontrolujeme usazení i stav diamantů a váš šperk vyčistíme pomocí ultrazvuku. U šperků, které jsou rhodiované (chráněné na povrchu tenkou vrstvou rhodia), je ideální pokovení provádět opakovaně zhruba každé dva roky. O vaše šperky se zkrátka v rámci zákaznického servisu rádi postaráme osobně.