Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Zásnubní prsten s diamanty – šperk, kterému nelze říci ne

Když se ženy zeptáte, který klenot je její nejcennější, s velkou pravděpodobností vám odpoví, že je to jednoznačně její zásnubní prsten. Právě tento šperk v sobě totiž nese mimořádně silnou symboliku, a to dokonce již po tisíce let a napříč různými kulturami. Jedná se totiž o příslib nekonečné lásky dvou lidí, kteří spolu touží zůstat navždy. O významu zásnubního prstenu vypovídá už to, že si jej ženy z prstu sundávají jen málokdy. Jaká je vlastně historie zásnubních prstenů a proč jsou právě šperky s diamanty tou nejlepší volbou již po staletí?

1 foto Lubica Nazlerová (2)

Nejdůležitější šperk života už po tisíce let

Určit, která kultura začala jako první při zásnubách využívat prsteny, je dnes již téměř nemožné. Historické prameny například připisují předávání prstýnků spletených z rákosí při příležitosti zásnub starověkým Egypťanům v období již 3. tisíciletí před naším letopočtem. Prsten ve tvaru kroužku nemá začátek ani konec, a tak ve starověkém Egyptě stejně jako v jiných civilizacích symbolizoval věčnost, respektive věčnou lásku. I ve starověkém Římě darovali muži své budoucí nevěstě právě prsten. V tomto případě se ovšem  jednalo především o symbol toho, že žena je vlastnictvím svého muže. Zajímavostí je, že ve starém Římě dostávaly budoucí nevěsty hned dva prsteny: jeden zlatý pro nošení na veřejnosti a druhý kamenný pro nošení „na doma“ a během domácích prací.

Vzhledem k symbolice, která se k zásnubním prstenům váže, samozřejmě vždy platilo, že čím dražší materiál, tím hlubší vyznání lásky. Použité materiály a cena prstenu tak byly zároveň důkazem o bohatství dárce. Vzhledem k tomu, že diamanty patřily odjakživa k nejcennějším drahým kamenům, začaly se brzy objevovat také na zásnubních prstenech. O diamantech se navíc říká, že přináší lásku, dodávají partnerskou soudržnost a k tomu přitahují materiální hojnost. Jedná se tedy o kameny jako stvořené pro tak speciální příležitost, jako je žádost o ruku.

 

Diamanty jsou věčné – a láska (občas) také

Mezi evropskou šlechtou a aristokracií začaly být diamantové prsteny velice módní záležitostí ve druhé polovině 15. století. Stalo se tak poté, co nechal arcivévoda Maxmilián I. Habsburský vyrobit diamantový zásnubní prsten pro svou snoubenku Marii Burgundskou. Ve viktoriánské Anglii byly trendem zásnubní prsteny kombinující diamanty s jinými drahokamy a někdy i několika druhy drahých kovů. Nejčastěji měly tyto prsteny tvar květiny.

 sm stella m _MG_8958-b - kopie IMG_5114_1

V historii zásnubních prstenů byl významný také rok 1947. Právě tehdy totiž původně jihoafrická společnost De Beers, která dnes ovládá velkou část obchodu s diamanty, poprvé použila ikonický slogan „Diamant je věčný“. Právě trvanlivost diamantu, nejtvrdšího nerostu na Zemi, symbolizuje, že manželství je navždy. Čistota a třpyt diamantu se poté začaly považovat za odraz hloubky vzájemného závazku dvou lidí prakticky ve všech koutech světa.

V období velké hospodářské krize, která zachvátila svět ve 30. letech minulého století, poptávka po diamantových prstenech ve Spojených státech rapidně poklesla. Na to společnost De Beers reagovala marketingovou kampaní, v rámci které použila fotografie slavných filmových hvězd s diamantovými šperky. Tato kampaň byla velmi úspěšná – během tří let se prodej diamantů zvýšil o 50 %.

 

Vyjádřete i svou lásku k přírodě

Stejně jako před mnoha staletími jsou i dnes zásnubní prsteny s diamantem vyjádřením nejhlubších citů, jaké může jeden člověk ke druhému cítit. Požádat o ruku prstenem zdobeným právě diamantem je tedy tou nejlepší volbou v jakékoliv době. Co se ovšem v současné době změnilo, je fakt, že dnes může zásnubní prsten vyjadřovat nejen lásku ke druhému člověku, ale také k životnímu prostředí. Moderní technologie nám totiž umožňují vyrábět diamanty v laboratoři, a ty tak představují ekologickou alternativu ke kamenům těženým z hloubi Země. Jedinečné prsteny od TIAMI zdobené lab-grown diamanty tak v sobě dokonale snoubí osvědčenou tradici se šetrným přístupem k přírodě a moderní šperkařskou prací. Tomu se zkrátka nedá odolat!


tlacitko