Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Jak vybrat zásnubní prsten – nejdůležitější šperk v životě ženy?

Zásnubní prsten, dokonalý kruh bez začátku a konce, symbolizuje věčnou lásku, kterou nelze zlomit ani rozdělit. Vzhledem k tomu, že zásnubních prstenů existuje celá řada druhů, výběr toho pravého, který by měl zdobit levý prsteníček vyvolené ženy, nebývá snadný. Jak vybrat zásnubní prsten, kterým vyjádříte svou nekonečnou lásku?

IMG_5104 - kopie

Prsten je symbolem lásky již po tisíce let

Historie zásnubních prstenů se začala psát již ve starověkém Egyptě asi před 4 800 lety. Tehdy si snoubenci splétali kroužky z papyru či rákosí. Ty však dlouho nevydržely, a tak postupně tento materiál nahradila kůže, kost, slonovina nebo kov. Odjakživa platilo pravidlo, že čím dražší materiál, tím větší láska.

Následně zásnubní prsteny jakožto symbol lásky převzaly i jiné kultury, které snubní prsteny začaly zdokonalovat a používat k jejich výrobě kombinaci drahých kovů a kamenů. Diamanty zásnubní prsteny zdobily až ve druhé polovině 15. století. Velký rozmach diamantových zásnubních prstenů nastal v roce 1870, kdy byly objeveny diamantové doly v Africe. Od té doby až dodnes jsou diamantové prsteny oblíbenou volbou většiny snoubenců – představují totiž trvalou věrnost a lásku.

Vybrat správný zásnubní prsten je velmi důležité, ale na druhou stranu také poměrně náročné, protože tento jemný šperk by měl odrážet osobní styl snoubenců. Možností je ovšem dnes mnoho, a tak není snadné vybrat ten pravý. Abychom vám výběr zásnubního prstenu usnadnili, představíme vám aktuální trendy v roce 2023. 

Zásnubní prsteny s broušeným diamantem

Zásnubní prsten s diamantem jsou módní záležitostí v každé době. Centrální broušený diamant má většinou kulatý tvar (briliant) a je zasazen do lůžka se 3 a více krapnami. Obroučka prstenu může mít různou tloušťku i barvu zlata. V současnosti jsou velmi trendy prsteny z růžového a žlutého zlata, zatímco bílé zlato patří k osvědčené klasice.

Za otce moderního briliantového brusu je považován belgický šperkař Marcel Tolkowski, který tuto technologii začal používat kolem roku 1917. Brus diamantu byl přesně matematicky spočítán tak, aby se světlo, které prochází diamantem dvojlomem, odrazilo a tím vytvořilo maximální intenzitu barev – brilanci. Ideální brus má celkem 57 plošek. Horní část kamene má 1 tabulku + 32 plošek, spodní část kamene je vybroušena z 24 plošek.     

 68197-1224CHARM1

Zásnubní prsteny se třemi kameny

Tento prsten poprvé představila vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle. Její zásnubní prsten tvořil velký diamant, který z obou stran lemovaly dva menší diamanty. Tři kameny vedle sebe se i díky silné symbolice staly velmi populární záležitostí. Mohou představovat přátelství, lásku a věrnost, jiní v symbolice zase vidí minulost, současnost a budoucnost snoubenců.

554-2 1011503 

Modré zásnubní prsteny

Od 2021 se mimořádné oblibě těší zásnubní prsteny s modrým kamenem. Modrá patří k nejoblíbenějším barvám a pro mnohé je symbolem ryzí lásky a současně barvou nebe i andělů. V TIAMI jdeme trendům naproti, a tak pro vás máme v sortimentu zásnubní prsten Blue Element. Jeho nádherná modrá barva je ve světě lab-grown diamantů velmi vzácná a v kombinaci s jemným kroužkem prstenu z bílého zlata tvoří dokonalý celek.

   2 Blue Element (eshop)    Produkty cervenec868    


Zásnubní prsteny ve stylu Vintage

Pokud máte rádi předměty s nádechem historie, vintage zásnubní prsteny jsou pro vás trefou do černého. Spojení dokonale propracovaného filigránu se třpytem diamantů dodává těmto prstenům starožitný nádech. Pokud toužíte po tomto typu prstenu s laboratorními diamanty, kontaktujte nás. Rádi pro vás vyrobíte klenot přesně podle vašich představ (doba výroby je většinou do 5 týdnů od schválení návrhu). 

F6 F7 F8

Obroučka   

V jednoduchosti vždy byla a stále je krása, a tak jsou obroučky jsou stále in. Jedná se o univerzální řešení, které se hodí pro ženu s prakticky jakýmkoliv stylem. Velkou výhodou obroučkových prstenů je možnost vkusně je kombinovat s jinými prsteny a dalšími šperky. 

   533-2  536-1116-2113

 

Zásnubní prsteny s lab-grown diamanty 

V posledních letech se velké oblibě těší zásnubní prsteny zdobené lab-grown diamanty, které zcela změnily celý šperkařský průmysl. Metoda výroby laboratorních diamantů je nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale díky vyspělým technologiím se tyto dokonale broušené kameny staly pro snoubence finančně daleko dostupnějšími.

Laboratorní diamanty mají fyzikální, chemické i optické vlastnosti naprosto totožné s těženými kameny. V současnosti existují dvě metody výroby lab-grown diamantů. Při metodě HPHT se k výrobě laboratorního diamantu využívá vysoký tlak a vysoká teplota. Tento proces výroby diamantů tak vlastně simuluje podmínky při vzniku drahých kamenů v nitru naší planety. 

Druhou výrobní metodou je CVD, neboli přirůstání z plynné směsi. Při tomto procesu diamanty rostou ve vakuových plazmových reaktorech, do kterých se vloží diamantová deska a na tu se následně vstřikuje plynný uhlovodík. Mikrovlny rozloží molekuly plynu a atomy uhlíku se následně vysrážejí na diamantových deskách. Pěstovaný diamant začne vertikálně přirůstat.  

Jakmile šperkaři takto vyrobený diamant vybrousí a vyleští, nepoznáte rozdíl. Dokonce ani odborník od sebe lab-grown a těžený diamant pouhým okem nerozezná.  

IMG_5114_1      IMG_51188  

  

Laboratorní diamanty a zásnuby světových celebrit

Šperky zdobené laboratorními diamanty se samozřejmě staly velmi módní záležitostí i u slavných osobností po celém světě včetně ekologických aktivistů. Mezi ně patří třeba Bindi Irwin, dcera populárního lovce krokodýlů Steva Irwina. Ta se v roce 2019 zasnoubila se svým dlouholetým přítelem Chandlerem Powellem. Její zásnubní prsten tvořil laboratorní diamant.

F1 dala bych to jako úvodní  F4

Zdroj: Internet

Herci Nikki Reed a Ian Somerhalder potvrdili své zasnoubení v únoru 2015, po pouhých šesti měsících vztahu. Původně zásnubní prsten herečky známé ze ságy Twilight zdobil těžený diamant, později ho však nechala přepracovat a těžený kámen nahradit lab-grown diamantem.

F5  F3

Zdroj: Internet

Pokud ani vám není otázka ochrany životního prostředí lhostejná, patříte mezi zastánce udržitelného způsobu života a toužíte po tom zpečetit svůj vztah s milovanou osobou hodnotným šperkem, který ani po letech neztratí na své kráse, laboratorní diamanty jsou pro vás tou nejlepší volbou.

1  2  3tlacitko