Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Jak vybrat zásnubní prsten – nejdůležitější šperk v životě ženy?

Zásnubní prsten, dokonalý kruh bez začátku a konce, symbolizuje věčnou lásku, kterou nelze zlomit ani rozdělit. Vzhledem k tomu, že zásnubních prstenů existuje celá řada druhů, výběr toho pravého, který by měl zdobit levý prsteníček vyvolené ženy, nebývá snadný. Jak vybrat zásnubní prsten, kterým vyjádříte svou nekonečnou lásku?

IMG_5104 - kopie

Prsten je symbolem lásky již po tisíce let

Historie zásnubních prstenů se začala psát již ve starověkém Egyptě asi před 4 800 lety. Tehdy si snoubenci splétali kroužky z papyru či rákosí. Ty však dlouho nevydržely, a tak postupně tento materiál nahradila kůže, kost, slonovina nebo kov. Odjakživa platilo pravidlo, že čím dražší materiál, tím větší láska.

Následně zásnubní prsteny jakožto symbol lásky převzaly i jiné kultury, které snubní prsteny začaly zdokonalovat a používat k jejich výrobě kombinaci drahých kovů a kamenů. Diamanty zásnubní prsteny zdobily až ve druhé polovině 15. století. Velký rozmach diamantových zásnubních prstenů nastal v roce 1870, kdy byly objeveny diamantové doly v Africe. Od té doby až dodnes jsou diamantové prsteny oblíbenou volbou většiny snoubenců – představují totiž trvalou věrnost a lásku.

Vybrat správný zásnubní prsten je velmi důležité, ale na druhou stranu také poměrně náročné, protože tento jemný šperk by měl odrážet osobní styl snoubenců. Možností je ovšem dnes mnoho, a tak není snadné vybrat ten pravý. Abychom vám rozhodování usnadnili, představíme vám několik tipů, jak vybrat zásnubní prsten a také aktuální trendy v roce 2023. 

 68197-1224CHARM1

Jak vybrat zásnubní prsten? 

Pokud se rozhodnete požádat svou milou o ruku, přichází náročný, ale radostný úkol – vybrat ten správný zásnubní prsten. Je na vás, zda do výběru partnerku zapojíte, anebo jí přichystáte překvapení, na které do konce života nezapomene. Jste pro překvapení? Pak si důkladně pročtete následující návod, inspirujte se v našem e-shopu a nebojte se nechat si poradit od kamarádky, sestry nebo maminky své partnerky, ať nestřílíte úplně naslepo. 

Rozmyslete si rozpočet

Předtím než se pustíte do samotného výběru, je důležité zvážit, kolik si můžete dovolit do zásnubního prstenu investovat. Od vašeho rozpočtu se totiž odvíjí volba materiálu, kamene i stylu, a tak je třeba si předem dobře rozmyslet, v jaké cenové relaci se chcete pohybovat.

Uvádí se pravidlo, že by zásnubní prsten měl stát asi dvě až tři měsíční výplaty muže. Raději než obecnými poučkami se však řiďte vlastními finančními možnostmi. Pokud vám však záleží na tom, aby zásnubní prsten mohl zdobit vaši partnerku po celý život, vyplatí se do jeho kvality zainvestovat. Levnější prsteny jsou náchylné na běžná opotřebení a po čase již ztrácí svůj původní lesk, naopak zlaté prsteny s diamanty budou věrným přítelem vaší ženy po celý život, aniž by ztratily na svém třpytu a brilanci.

Změřte velikost prstenu

Výběr velikosti je nejnáročnějším aspektem celého procesu, především pokud jste se rozhodli svou vyvolenou překvapit. Existuje naštěstí spousta triků, jak se správné velikosti dopátrat. Napoví vám prstýnky, které má vaše vyvolená v klenotnici a opět i zde můžete zapojit kamarádky. 

Ideálním řešením je pokusit se šikovně změřit levý prsteníček, protože ostatní prstýnky může žena nosit na jiných prstech. Měření nepodceňujte a pokud váháte mezi dvěma velikostmi, sáhněte raději po té větší. Inspirovat se můžete v našem článku, který přináší podrobný návod, jak změřit velikost prstenu doma, a to i v případě, že to děláte tajně.

Zvolte styl a barvu

Účastní se výběru prstenu i budoucí snoubenka? Pak máte rozhodování o stylu a barvě jednodušší. Pokud jste se však rozhodli partnerku překvapit, musíte se pokusit trefit se jí do vkusu. Vaším vodítkem bude její módní a životní styl, zájmy a koníčky i kousky, které ukrývá ve své šperkovnici. 

Potrpí si na extravaganci, nebo má raději minimalistické šperky? Je romantická, nebo spíše praktická? Má ráda klasiku a potěší ji tak prsten s diamantem, nebo je ráda originální a raději sáhne po netradičních špercích? Jestli si nevíte rady, obraťte se na její kamarádky, které se určitě rády do výběru šperku zapojí a třeba z vaší partnerky nenápadně vytáhnou, jak by měl její vysněný zásnubní prsten vypadat. Pro odbornou pomoc se objednejte k nám do ateliéru v centru Prahy, kde vám osobně poradíme.   

Vyberte materiál a kámen

Ve chvíli, kdy už tušíte, jaký styl prstenu by vaší nastávající udělal největší radost, přichází na řadu rozhodování o materiálu a drahém kameni. Platí, že nejlepší variantou je zlato, které se vyznačuje dlouhou životností a vysokou odolností vůči opotřebením. Ideální volbou jsou šperky z 14karátového zlata, které se vyrábějí v různých barevných variacích, od žluté přes růžové až po bílé provedení. 

Nepřehlédnutelnou součástí prstenu je drahý kámen, kterému rovněž musíte při výběru věnovat dostatek pozornosti. Traduje se, že nejkrásnější prsteny jsou ty se třpytem diamantu, které nejenže nádherně vypadají, ale nesou s sebou i symboliku té nejpevnější lásky trvající po celý život. Udržitelnou alternativou těžených diamantů jsou lab-grown diamanty, které mají naprosto identické vlastnosti. Diamanty vyrobené v laboratoři bývají navíc až o 30 % levnější, a tak se spíše vejdete do limitů svého rozpočtu, aniž byste se museli vzdávat jedinečného třpytu a brilance.       

Zvažte zakázkovou výrobu

Nemůžete si vybrat z rozmanitých designů TIAMI prstenů? Ať už jsou vaše představy jakékoliv, tým našich uměleckých šperkařů vám je pomůže zhmotnit. Vznikne tak opravdu jedinečný zásnubní prsten s lab-grown diamantem, který se bude na levém prsteníčku třpytit na důkaz vaší lásky klidně po celý život.

Jaký zásnubní prsten vybrat?

Zásnubní prsteny s broušeným diamantem

Zásnubní prsten s diamantem jsou módní záležitostí v každé době. Centrální broušený diamant má většinou kulatý tvar (briliant) a je zasazen do lůžka se 3 a více krapnami. Obroučka prstenu může mít různou tloušťku i barvu zlata. V současnosti jsou velmi trendy prsteny z růžového a žlutého zlata, zatímco bílé zlato patří k osvědčené klasice.

Za otce moderního briliantového brusu je považován belgický šperkař Marcel Tolkowski, který tuto technologii začal používat kolem roku 1917. Brus diamantu byl přesně matematicky spočítán tak, aby se světlo, které prochází diamantem dvojlomem, odrazilo a tím vytvořilo maximální intenzitu barev – brilanci. Ideální brus má celkem 57 plošek. Horní část kamene má 1 tabulku + 32 plošek, spodní část kamene je vybroušena z 24 plošek.    

Zásnubní prsteny se třemi kameny

Tento prsten poprvé představila vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle. Její zásnubní prsten tvořil velký diamant, který z obou stran lemovaly dva menší diamanty. Tři kameny vedle sebe se i díky silné symbolice staly velmi populární záležitostí. Mohou představovat přátelství, lásku a věrnost, jiní v symbolice zase vidí minulost, současnost a budoucnost snoubenců. 

101 1503 (1) 554-2

Modré zásnubní prsteny

Od 2021 se mimořádné oblibě těší zásnubní prsteny s modrým kamenem. Modrá patří k nejoblíbenějším barvám a pro mnohé je symbolem ryzí lásky a současně barvou nebe i andělů. V TIAMI jdeme trendům naproti, a tak pro vás máme v sortimentu zásnubní prsten Blue Element. Jeho nádherná modrá barva je ve světě lab-grown diamantů velmi vzácná a v kombinaci s jemným kroužkem prstenu z bílého zlata tvoří dokonalý celek.

Produkty cervenec868 2 Blue Element (eshop)

Zásnubní prsteny ve stylu Vintage

Pokud máte rádi předměty s nádechem historie, vintage zásnubní prsteny jsou pro vás trefou do černého. Spojení dokonale propracovaného filigránu se třpytem diamantů dodává těmto prstenům starožitný nádech. Pokud toužíte po tomto typu prstenu s laboratorními diamanty, kontaktujte nás. Rádi pro vás vyrobíte klenot přesně podle vašich představ (doba výroby je většinou do 5 týdnů od schválení návrhu).  

F6

  F7  F8

Obroučka   

V jednoduchosti vždy byla a stále je krása, a tak jsou obroučky jsou stále in. Jedná se o univerzální řešení, které se hodí pro ženu s prakticky jakýmkoliv stylem. Velkou výhodou obroučkových prstenů je možnost vkusně je kombinovat s jinými prsteny a dalšími šperky.

   533-2  536-1116-2113

Zásnubní prsteny s lab-grown diamanty 

V posledních letech se velké oblibě těší zásnubní prsteny zdobené lab-grown diamanty, které zcela změnily celý šperkařský průmysl. Metoda výroby laboratorních diamantů je nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale díky vyspělým technologiím se tyto dokonale broušené kameny staly pro snoubence finančně daleko dostupnějšími.

Laboratorní diamanty mají fyzikální, chemické i optické vlastnosti naprosto totožné s těženými kameny. V současnosti existují dvě metody výroby lab-grown diamantů. Při metodě HPHT se k výrobě laboratorního diamantu využívá vysoký tlak a vysoká teplota. Tento proces výroby diamantů tak vlastně simuluje podmínky při vzniku drahých kamenů v nitru naší planety. 

Druhou výrobní metodou je CVD, neboli přirůstání z plynné směsi. Při tomto procesu diamanty rostou ve vakuových plazmových reaktorech, do kterých se vloží diamantová deska a na tu se následně vstřikuje plynný uhlovodík. Mikrovlny rozloží molekuly plynu a atomy uhlíku se následně vysrážejí na diamantových deskách. Pěstovaný diamant začne vertikálně přirůstat.  

Jakmile šperkaři takto vyrobený diamant vybrousí a vyleští, nepoznáte rozdíl. Dokonce ani odborník od sebe lab-grown a těžený diamant pouhým okem nerozezná.  

IMG_5114_1      IMG_51188  

  

Laboratorní diamanty a zásnuby světových celebrit

Šperky zdobené laboratorními diamanty se samozřejmě staly velmi módní záležitostí i u slavných osobností po celém světě včetně ekologických aktivistů. Mezi ně patří třeba Bindi Irwin, dcera populárního lovce krokodýlů Steva Irwina. Ta se v roce 2019 zasnoubila se svým dlouholetým přítelem Chandlerem Powellem. Její zásnubní prsten tvořil laboratorní diamant.  

F1 dala bych to jako úvodní  F4

Zdroj: Internet

Herci Nikki Reed a Ian Somerhalder potvrdili své zasnoubení v únoru 2015, po pouhých šesti měsících vztahu. Původně zásnubní prsten herečky známé ze ságy Twilight zdobil těžený diamant, později ho však nechala přepracovat a těžený kámen nahradit lab-grown diamantem.

F5  F3

Zdroj: Internet

Pokud ani vám není otázka ochrany životního prostředí lhostejná, patříte mezi zastánce udržitelného způsobu života a toužíte po tom zpečetit svůj vztah s milovanou osobou hodnotným šperkem, který ani po letech neztratí na své kráse, laboratorní diamanty jsou pro vás tou nejlepší volbou.

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás a domluvte si schůzku v našem ateliéru v centru Prahy, kde vám s radostí pomůžeme s výběrem toho správného zásnubního prstenu, ať už jej vybírá sám muž nebo se zapojuje i partnerka. 

1  2  3tlacitko