Jaký je rozdíl mezi diamantem a briliantem?
Ve šperkařství se setkáte jak s diamanty, tak s brilianty. Oba pojmy se přitom klidně mohou objevit u jednoho a toho samého klenotu. Jak je to možné? Rozdíl mezi diamantem a briliantem mnohým uniká, pojďme si v tomto článku vyjasnit, zda jde o dva různé kameny, synonyma, nebo něco úplně jiného.
Co je to diamant?
Diamanty jsou surové nerosty, které vznikly před miliardami let ve svrchním zemském plášti, a to za extrémně vysokých teplot a tlaku. Díky moderním technologiím je dnes již možné diamanty dokonce i vyrobit, a v takovém případě se jedná o laboratorní diamanty. Jde o krystalickou formu uhlíku se specifickým uspořádáním atomů v krystalické mřížce. Právě toto postavení částic a jejich pevné vzájemné vazby jsou tím, co vzácný diamant odlišuje od něčeho tak obyčejného, jako je grafit, jenž tvoří tuhu ve vaší tužce.
Diamant je nejtvrdší nerost na planetě, rýhu do něj proto udělá jedině další diamant. Právě kvůli své neuvěřitelné tvrdosti si diamanty vysloužily přívlastek „věčné“. Díky svým unikátním vlastnostem nacházejí využití ve šperkařství i v průmyslu, kde se využívají jako brusné kotouče nebo diamantové pasty.
Možná vás překvapí, že diamanty se v přírodě vyskytují ve všech barvách, a to jako jediné drahé kameny. Nejčastější barevnou variací je bílá, narazíte však i na nažloutlé, modré, růžové, fialové nebo nejvzácnější červené.
Jaké jsou druhy diamantů?
Diamanty se získávají hlubinnou těžbou, která probíhá jen na pár místech světa. Největší produkci diamantů vykazuje Botswana, Kanada a Rusko. Drahé kameny, které dlouho odpočívaly v zemi, jsou sice velmi vzácné, ale jejich těžba je velmi neetická. Její historie je úzce propletená s válečnými konflikty a dodnes se pojí s nucenou a dětskou prací za velmi nízký plat. Není tak divu, že se těženým diamantům často říká „krvavé“.
Alternativu dnes představují ekologické a etické lab-grown diamanty, které se rodí v laboratoři. Přestože nebyly vystavené vysokým teplotám a tlakům v zemském plášti, jsou od těžených diamantů prakticky nerozeznatelné. Americká Federal Trase Comission dokonce v roce 2018 potvrdila, že laboratorní i těžené diamanty lze považovat za jeden a ten samý nerost. V zahraničí tak diamanty z laboratoře hrdě nosí i ty nejslavnější celebrity.
Lab-grown diamanty se neliší fyzicky, chemicky ani opticky. Mají stejný lesk i brilanci a rovněž vydrží po celý život. Jediné rozdíly jsou v etice výroby a ceně, která bývá až o 30 % nižší. Přečtěte si příběh diamantů TIAMI, za kterými stojí Gabriela Dědičová, průkopnice udržitelných diamantů v Česku.
Co je to briliant?
Možná se vám stalo, že jste našli diamantový šperk, který byl ale označován jako briliantový. Nemusíte se ale obávat, briliant totiž není jiný drahý kámen, ale nejčastější výbrus diamantů. Do šperků se používají broušené diamanty, a právě briliantový brus umožňuje, aby se světlo procházející diamantem odráželo v celém barevném spektru a v maximální intenzitě. Tomu odpovídá i samotný název tohoto brusu, který ve francouzštině znamená „zářivý“ či „jasný“.
Nejvíce se třpytí šperk, který vznikl s ohledem na planetu
V článku jsme si vysvětlili rozdíl mezi diamantem a briliantem, dvěma šperkařskými pojmy, které se často zaměňují. Diamant je tedy nerost a briliant jeho výbrus. Pokud si koupíte briliantový šperk znamená to, že máte tu čest nosit nádherně vybroušený diamant s oslnivým leskem. Poskvrnkou na dokonalé kráse diamantů je však jejich krvavá historie i současné neetické pracovní podmínky při jejich těžbě Naštěstí se jejich třpytu nemusíte vzdávat, stačí si vybrat z TIAMI šperků z laboratorních diamantů, které vznikají udržitelnou cestou s ohledem na přírodu i lidi.
Toužíte sobě nebo svým blízkým udělat radost šperkem, který nestárne? Vyberte si diamantový klenot na našem e-shopu. Pokud si nevíte rady, kontaktujte nás a my vám rádi poradíme v našem ateliéru v centru Prahy.