Osobní schůzky jsou možné v našem ateliéru na adrese Palackého 718/9 110 00 Praha 1 pouze po telefonické domluvě (775 873 129) v pracovních dnech po-pá 9:00-17:00 hodin. Děkujeme za pochopení.

Novinky

Jak vybrat snubní prsten?

Snubní prsteny jsou jedinečným symbolem, který vám bude stále připomínat ten slavný den, kdy se vaše životní cesty propojily v jednu společnou. Něco tak důležitého je třeba volit velmi pečlivě a s rozmyslem. Jak vybrat snubní prsten? 

Snubní prsteny s laboratorními diamanty

1. Vybírejte s předstihem

 

Snubní prsteny vás jako něžný symbol lásky budou zdobit po celý život. S jejich výběrem je to podobné jako s výběrem partnera; chvíli to trvá, než objevíte ten pravý, ale nakonec to stojí za to! Výběr těch správných snubních prstenů se proto nesnažte uspěchat a s hledáním začněte alespoň čtvrt roku před svatbou. Vybírat můžete i z pohodlí domova na internetových obchodech, stačí si jen předem zjistit správnou velikost prstenů.

2. Rozmyslete si, kolik chcete investovat

Nevíte si rady, jak správně vybrat snubní prsten? Ze všeho nejdříve si rozmyslete, kolik jste do prstenů ochotni investovat peněz. Od vašeho rozpočtu se totiž odvíjí, jaký materiál a typ šperku si budete moct dovolit. Myslete na to, že ačkoliv je celá svatba velmi nákladnou záležitostí, snubní prstýnky nejsou položkou, na které se vyplatí šetřit. Kvalita materiálu a provedení zajistí u dražších kousků dlouhou životnost. Šperk tak nemusíte z ruky téměř nikdy sundávat, přesto na něm nebudou viditelná běžná opotřebení. 

Snubní prsteny s lab- grown diamanty

3. Zvolte si materiál prstenu

Materiál, ze kterého bude váš prsten ukovaný, úzce souvisí s jeho cenou. Jeho výběr se tak odvíjí od limitů vašeho rozpočtu, ačkoliv roli samozřejmě hrají i osobní preference.  

Ideální volbou je 14karátové zlato, které slibuje vysokou odolnost a dlouhotrvající lesk. Zlatý prsten zkrátka hned tak zářit nepřestane, stejně jako vaše láska. V nabídce jsou různé barvy zlata, od bílé přes žlutou až po růžovou. V kombinaci s diamantem vzniká kvalitní šperk, který vás bude zdobit po celý život. 

4. Nesledujte trendy, sledujte svůj styl

Sociální sítě jsou plné lákavých svatebních a okázalých trendů, při výběru snubních prstýnků jim však mnoho pozornosti nevěnujte. Snubní prsten není otázkou jedné sezóny, ale celého života. Svatební šperky proto vybírejte tak, aby souznily s vaším životním i módním stylem. Pokud si vyberete extravagantní prsten, přestože jinak oslavujete jednoduchost, stráví šperk většinu času v klenotnici, místo aby zářil na vašem prsteníčku. A to by byla škoda! 

Snubní prsteny Tiami

5. Nechte si poradit s velikostí

Vybrat velikost snubního prstenu je oříšek, který vám pomůže rozlousknout zkušený odborník. Obvod prstu se v průběhu života mění, a tak je nutné zvolit prsten, který nebude příliš těsný. Při nákupu prstýnků přes e-shop se řiďte našimi radami v článku Jak zjistíte správnou velikost prstenu i doma?. Pokud si chcete být opravdu jistí, navštivte nás v našem ateliéru, kde si velikost můžete vyzkoušet osobně. 

snubní prsteny V

6. Řekněte ano lab-grown diamantům

Snubní prsteny s sebou nesou nepopiratelnou symbolickou hodnotu, i proto si mnoho žen volí prsten s diamantem. Nejtvrdší minerál vyjadřuje pevnost a nezlomnost vztahu s partnerem a k tomu navíc nádherně vypadá! 

Udržitelné lab-grown diamanty stvrzují nejen lásku dvou lidí, ale i lásku k planetě. Rodí se totiž v laboratoři, a nezatěžují tak životní prostředí neekologickou těžbou. Jejich lesk a brilance je přitom od těžených diamantů rozeznatelná jen očima opravdových profíků. 

Snubní prsteny_LRM

 

TIAMI snubní prsteny se prodávají i jako set, ve kterém minimalistický design pánského prstenu podtrhuje jemnou krásu dámského kroužku osázeného třpytivými laboratorními diamanty. To, co oba prsteny spojuje, je 14karátové zlato v různých barvách 

Pokud si s výběrem nevíte rady, objednejte se a přijďte do našeho ateliéru v centru Prahy. Rádi vám osobně poradíme!

tlacitko

 

Péče o diamantové šperky – jak na to?

Diamantové šperky jsou fenoménem již po dlouhá staletí a rozhodně nehrozí, že by někdy vyšly z módy. Dnes hraje u zákazníků po celém světě důležitou roli udržitelnost, a tak jsou žhavým trendem současnosti i budoucnosti klenoty zdobené laboratorními diamanty. Jak by měla vypadat péče o diamantové šperky, aby byl váš oblíbený klenot stále perfektní?

BLOG_luxusní diamantové šperky_křížek_2_1

Řekněte ano udržitelnosti

Jen málokterý doplněk budí takovou pozornost a obdiv jako klenoty zdobené nejtvrdšími nerosty na světě – diamanty. Odpradávna jsou diamanty považovány za neotřesitelný symbol luxusu, bohatství a také vynikajícího vkusu. Je skvělé, že díky moderním technologiím můžeme dnes k výše zmíněným vlastnostem přidat ještě aspekt udržitelnosti. Lab-grown diamanty vytvořené sofistikovanými metodami v laboratoři jsou výbornou volbou pro všechny milovníky luxusních šperků, kterým zároveň záleží na životním prostředí. Na rozdíl od těžených diamantů u nich odpadají ekologická i morální rizika spojená s hlubinnou těžbou. Svými optickými, chemickými i fyzikálními vlastnostmi jsou ovšem těžené i laboratorní diamanty naprosto identické. Z toho důvodu má péče o šperky s diamantem obou typů stejné zásady. 

BLOG_prsten s diamantem

Péče o diamantové šperky je velmi snadná

Vzhledem k tomu, že je diamant nejtvrdším známým nerostem na planetě Zemi, je velmi těžké jej poničit nebo poškrábat. Všechny klenoty Tiami jsou vyrobené z lab-grown diamantů a žlutého, bílého, nebo růžového zlata. Oproti jiným kovům, jako je stříbro, kobalt, nikl či chrom, se alergie na zlato objevuje opravdu výjimečně. Bát se nemusíte ani zčernání, které se vlivem působení oxidace, chemikálií a dalších vnějších faktorů objevuje u stříbrných předmětů.

 TIAMI ON MODEL03

Prsteny, náramky, náušnice i přívěsky od Tiami tak můžete zcela bez obav nosit při běžných aktivitách každý den. Výjimkou není ani sportování – ostatně úspěšná česká tenistka Barbora Strýcová nesundává svůj tenisový náramek a náušnice od Tiami ani na tréninky či zápasy. Pokud se ovšem chystáte například k extrémním sportům či jiným neobvyklým aktivitám, je samozřejmě na místě zvážit, zda šperk přeci jen raději nesundat.

 BLOG_IMG_2306fin_1070

V případě zlatých diamantových šperků se tedy mechanického poškození při běžném nošení nemusíte prakticky obávat. Jedinou komplikací je fakt, že diamanty přitahují mastnotu, která je součástí většiny kosmetických produktů jako krémy či laky na vlasy. Recept, jak diamant zbavit mastnoty, je ovšem naprosto jednoduchý: jednou za čas jej vyčistěte prostředkem, který obsahuje odmašťovací přísady. Pro mytí prstenu tak dokonce postačí, když umyjete nádobí ve dřezu. Prostředky na mytí nádobí totiž zpravidla obsahují ingredience, které zbavují mastnoty. Jiné typy šperků pak můžete vyčistit mechanicky, například hadříkem s odmašťovacím prostředkem. Jestliže patříte mezi ty, kdo nosí jedny náušnice anebo s nimi i spíte, pravidelně je zbavujte nečistot a kožního mazu, které se na nich při delším nošení zachytávají.

 20210105_215701_2

Nechte to na profesionálech

Především pokud své oblíbené diamantové klenoty nosíte na denní bázi, doporučujeme vám nechat je zhruba jednou za rok zkontrolovat a vyčistit přímo ve zlatnictví. V Tiami tento servis svým zákazníkům poskytujeme zdarma. Stačí, když si s námi předem domluvíte schůzku v našem pražském ateliéru a ostatní už nechte na nás. Pomocí šperkařské lupy a dalších profesionálních přístrojů zkontrolujeme usazení i stav diamantů a váš šperk vyčistíme pomocí ultrazvuku. U šperků, které jsou rhodiované (chráněné na povrchu tenkou vrstvou rhodia), je ideální pokovení provádět opakovaně zhruba každé dva roky. O vaše šperky se zkrátka v rámci zákaznického servisu rádi postaráme osobně.

 tlacitko

Jak si říct o dárek?

Vánoce, narozeniny, výročí… příležitostí, kdy dostáváte hodnotné dárky, je během roku opravdu mnoho. A stejně tolik je i možností, že si rozbalíte dárek, který není úplně podle vašich představ, nebo je naopak zcela nevhodný. Abyste takovým nepříjemným situacím předešli, je dobré vědět, jak si říct o dárek, po kterém opravdu toužíte.

Nebojte se říct, co by vám (ne)udělalo radost

Obecně platí, že nevhodné dárky dostávají většinou ženy. Samotné ženy se většinou snaží partnerovi naslouchat, aby ho při vhodné příležitosti okouzlily perfektním dárkem. Na druhé straně muži jsou méně nároční a daleko lépe skousnou, když dostanou něco, co není úplně „to pravé ořechové“. Hlavní problém ovšem spočívá v tom, že se ženy ostýchají naznačit, co přesně by jim udělalo radost. Nejlepší radou tedy je, abyste se nebály jasně vyjádřit, co by vás potěšilo. Až bude vhodná příležitost, projevte zájem o konkrétní věc a rozhodně se nebojte začít hovor na téma dárků k různým příležitostem. Vysněný dárek, například diamantové náušnice, můžete také ukázat při společném nakupování, nebo na internetové stránce vašeho oblíbeného šperkařství. Ve vztahu, který je založen na vzájemné upřímnosti, si můžete zajisté dovolit jasně říct, že byste si danou věc přála při nějaké budoucí příležitosti dostat jako dárek. Dodat k tomu můžete, že jste si dobře vědoma toho, že výběr dárku pro vás může být složitý, a tak to chcete partnerovi usnadnit. Uvidíte, že bude jedině rád!

Blog_jak si říci o dárek_provázkový náramek s diamantem

 

Co je ještě horší než dostat nevhodný dárek? No přece dostávat ho opakovaně! Jestliže už tedy nechcete k příštím Vánocům dostat další noční košili, která stejně zůstane ležet na dně skříně, měli byste to tomu, kdo vás jí obdaroval, slušně říct. Na prvním místě nezapomeňte ocenit snahu, s jakou danou věc vybíral. Zmínit můžete i to, že kdyby byla situace opačná a on od vás dostal něco, co by se mu úplně nelíbilo, i vy oceníte upřímnost. Vše samozřejmě formulujte citlivě a pozitivně. Pro příště můžete navrhnout, že dárek vyberete společně. Při společné procházce se můžete zastavit u výlohy a ukázat třeba, jaký typ diamantových prstenů se vám líbí.

BLOG_luxusní diamantové šperky_křížek_1

Říct si můžete i o luxusní dárek!

Asi všichni z nás toužíme partnerovi věnovat dárek, kterým mu vyrazíme dech. A pokud je to možné, rádi darujeme něco luxusního a výjimečného. Pokud i vy patříte mezi ženy, které partner rád hýčká, mějte odvahu a s klidným svědomím mu dejte tip na luxusní dárek, kterým vás ohromí. Byla by přece totiž opravdu velká škoda, kdybyste dostala něco hodnotného, co si nikdy nevezmete na sebe!

BLOG_jak si říci o luxusní dárek_diamantové náušnice


Mezi luxusní dárky k výročí, k narozeninám či k jiné významné události, patří jedinečné zlaté šperky s laboratorními diamanty. Pokud je pro vás u klenotů kromě nejvyšší kvality, precizního zpracování a jedinečného designu důležitý také aspekt udržitelnosti, naznačte partnerovi, že dárkem od TIAMI vám splní vaše přání. Ideálně mu na webových stránkách ukažte, který konkrétní kousek je vaše srdcovka. Případně spojte příjemné s užitečným a navštivte nás v našem pražském ateliéru, kde si šperky společně prohlédnete a vyberete ten pravý. A pak už se budete moci jako za dětských let těšit na své narozeniny, další výročí, nebo třeba Vánoce.

tlacítko

10 zajímavých faktů o laboratorních diamantech

Šperky zdobené diamanty jsou od pradávna považovány za luxusní klenoty, které vypovídají o vysokém společenském postavení i vytříbeném vkusu svého majitele. Nyní se ovšem do popředí dostávají stále více laboratorní diamanty, které jsou navíc spojovány s udržitelností a šetrností k životnímu prostředí. Dnes vám o laboratorních diamantech prozradíme 10 zajímavostí, pro které si je zamilujete i vy!

1. Mají vlastnosti totožné s těženými diamanty

Zdá se to až k neuvěření, ale diamanty vypěstované v laboratoři mají chemické, fyzikální i optické (včetně brilance) vlastnosti naprosto totožné s kameny vytěženými z hloubi planety Země. Rozeznat od sebe laboratorní a těžené diamanty dokáže většinou jen odborník. Obyčejná šperkařská lupa k tomu přitom nestačí, 100% spolehlivý výsledek poskytne jen přístrojová detekce.

 BLOG _zásnubní prsteny

2. Technologie výroby je známá již více než 100 let

Využití laboratorních diamantů ve šperkařství je sice záležitostí posledních několika let, a tak vás možná překvapí, že historie technologie jejich výroby sahá až do konce 19. století. Už v roce 1892 vytvořil francouzský chemik Henri Moissan metodou CVD (Chemical Vapor Deposition) první syntetický kámen, a to konkrétně moissanit. První laboratorní diamant byl vyroben v roce 1954 metodou HPHT (High Pressure High Temperature), která za vysokého tlaku a teploty simuluje přírodní podmínky vzniku diamantů. Až technologický pokrok v minulých letech ovšem umožnil produkovat diamanty takové kvality, aby se daly používat pro klenotnické účely.

blog_Kruhové náušnice Brilliant Simple + Lovely

3. I vy jste už laboratorní diamant nejspíš drželi v ruce

Technologie na výrobu lab-grown diamantů se postupně zlepšovaly, a tak se začaly kameny vypěstované v laboratorních podmínkách hojně používat v mikroelektronice, komunikačních technologiích a laserových přístrojích. Pokud jste tedy měli dojem, že jste se s laboratorními diamanty ještě nesetkali tváří v tvář, pravděpodobně tomu tak není, protože jsou součástí vašeho notebooku anebo auta. Kromě elektronických zařízení najdou využití také při čištění odpadních vod či řezání a leštění kovů. Mohou být také součástí ochranné vrstvy na jaderných reaktorech.

4. Představují udržitelnou alternativu těžených kamenů

Těžené diamanty, které po miliony let vznikaly v hlubokých vrstvách planety Země, jsou odjakživa spojovány nejen s luxusem, ale také s drancováním životního prostředí při jejich hlubinné těžbě. Je tedy skvělé, že máme v současné době k dispozici technologii, která nám umožňuje diamanty nejvyšší kvality vyrobit v laboratoři, aniž by docházelo k nenávratnému poškozování přírody. Faktor udržitelnosti se tak stává velmi důležitou hodnotou nejen v módě, ale také ve šperkařství. 

laboratorní diamanty_udržitelnost

5. Nejsou spojovány se vznikem konfliktů

Dalším problematickým aspektem těžených diamantů je jejich vysoce konfliktní potenciál a porušování lidských práv horníků v diamantových dolech. Naleziště diamantů se totiž často nacházejí v zemích Afriky , kde se jakožto luxusní surovina stávají rozbuškou konfliktů mezi státy, různými milicemi, a dokonce i teroristickými skupinami. Dalším z „problematických“ producentů těžených diamantů je například Rusko. V těchto zemích zároveň neexistují standardy zaručující dobré pracovní podmínky. S výrobou v laboratoři nejsou spojeny žádné z těchto etických problémů.

httpswww.mining.comrio-tinto-now-the-sole-owner-of-diavik-diamond-mine

6. Jsou zhruba o 30–50 % levnější než těžené diamanty

Nezanedbatelnou výhodou diamantů vyrobených člověkem v laboratoři je jejich cena, která je zhruba o třetinu až polovinu nižší než u těžených diamantů s totožnou velikostí a dalšími parametry. Díky příznivější ceně si tak dnes může diamantové šperky dovolit mnohem více lidí.

7. Jsou dostupné v různých tvarech, velikostech i barvách

Laboratorní diamanty jsou dostupné ve všech stupních čistoty, barvách a velikostech. V laboratoři vznikají diamanty čiré, ovšem díky různým příměsím lze vyrobit i barevné. Za pomocí dusíku, boru, působení vyššího tlaku či radioaktivního gama záření tak vznikají například i modré, zelené, růžové a žluté diamanty.

Blog_Prsteny_různé barvy dia

8. Jejich množství je neomezené

Dostupné množství laboratorních diamantů je prakticky neomezené. Sofistikované výrobní metody sice stojí na dodání krystalu diamantu, který se poté zvětšuje, ovšem tento krystal může být původem jak z nitra Země, tak z laboratoře. Metoda výroby je tak spíše otázkou vyspělé technologie a dostatku dalších surovin a energie. To je dobrá zpráva i vzhledem k tomu, že globální trh s vypěstovanými diamanty neustále roste. V roce 2022 byl oceněn na 22,45 miliardy amerických dolarů a podle prognóz by v roce 2028 měl dosahovat hodnoty 37,32 miliardy amerických dolarů

9. Jsou milované celebritami

Témata udržitelnosti a ochrany životního prostředí jsou velmi důležitá pro spoustu známých osobností. K velkým propagátorům laboratorních diamantů tak patří i celebrity jako Rihanna, Lady Gaga, Emma Watson, Leonardo DiCaprio a spousta dalších. Důrazem na ekologické a etické aspekty pak slavné osobnosti inspirují své fanoušky, aby hledisko udržitelnosti zohledňovali například i při nákupu šperků.

Leonardo-DiCaprio-synthetic-diamonds

10. Jsou hodnoceny podle stejných parametrů

Nezávislé instituce vydávající certifikáty k drahým kamenům, z nichž nejznámější jsou IGI (Mezinárodní gemologický institut), HRD a GIA, hodnotí těžené i laboratorní diamanty podle stejných parametrů. U lab-grown diamantů je v certifikátu kromě jejich původu uvedena navíc také metoda, kterou byl konkrétní kámen vyroben (tedy HPHT, nebo CVD).

Blog_číslo_2

 

Laboratorní diamanty jsou nepochybně symbolem šperkařství budoucnosti. Šperkařství, ve kterém budou luxus a kvalita materiálů stejně důležité jako ohled na životní prostředí. V Česku se výrobě klenotů zdobených lab-grown diamanty začala jako první věnovat Gabriela Dědičová a její značka TIAMI. Pokud vás ekologická a etická alternativa těžených diamantů zaujala, je nejvyšší čas pořídit si originální ručně vyráběný český šperk – třeba právě u TIAMI.

 tlacítko